Norvegji rss

Aktivitet e shqiptarëve ne Norvegji

Aktori Arben Bala nga Norvegjia po knaqet gjate pushimeve ne vendlindje

Arben Bala i njohur ne Norvegji si aktor i filmave dhe i teatrit keto dite po qendron ne vendlindje. Siq duket ai po e shijon jeten ne shoqeri me aktoret nga trevat shqiptare. Kosovalb.com ju sjell disa foto ku Arbeni shihet gjate qendrimeve ne vende te ndryshme te Kosoves,ndersa sot Arbeni ne shoqeri me regjisorin… Read More ›

Regjisori shqiptar fiton “Oscar”-in norvegjez (foto)

Çmimi prestigjioz i kinematografisë norvegjeze nuk e konfirmon vetëm kualitetin e filmit “Hunting Flies” të regjisorit shqiptar, i cili jeton në Norvegji, Izer Aliu, por ia lehtëson atij realizimin e projekteve të ardhshme filmike. Kështu regjisori shqiptar së fundmi në ceremoninë e ndarjes së çmimeve “Amanda Awards”, mori trofeun me mbishkrimin: “regjisori më i mirë”…. Read More ›

Arben Bala: Për role ‘bad guy’ nuk ja zgjasë dorën askujt

Arben Bala, djali i cili qysh në moshën 13 vjeçare u largua nga Kosova për në Norvegji, për tu shndërruar atje në një aktor mjaft të pëlqyer, kjo pasi ai është bërë pjesë e shumë filmave e serialeve të famshme atje, duke arritur tashmë në atë pikë saqë të jetë ndër aktorët më të kërkuar… Read More ›

Shqiptari i parë kandidat per deputet ne Norvegji, u prezentua para shqiptarëve ne Østfold(video)

Shqiptarët e Østfoldit dje paten rastin te njihen me kandidatin per deputet, shqiptarin Bujar Shala Bujar Shala është shqiptari i parë, kandidat per deputet ne zgjedhjet paralamentare norvegjeze,zgjedhje keto qe do te mbahen ne shtator 2017. Bujari do të jet kandidat me numer 9-të,nga partia Høyre,parti kjo që aktualisht eshte ne pushtet. Bujari perveq që… Read More ›

Oslo: Iniciativë per ndihmë vendlindjes

Ne Oslo te Norvegjisë u mbajt nje takim me bashkatdhetarët shqiptar, me iniciativen e Shoqates Humanitare “Albanor” me seli ne Halden Qellimi i keti organizimi ishte formimi i nje Keshilli Inicues per shtrirjen e aktivitetit te kesaj shoqate edhe ne Oslo. Tubimi u mbajt ne lokalet e shoqates shqiptare ne Ryen, dhe muarren pjesë nje… Read More ›

Ski-Norvegji: Rifat dhe Mehdi Berisha i knaqen te pranishmit me kenget e tyre(video)

Kengetari i mirnjohur Rifat Berisha ,është duke zhvilluar nje turne te suksesshme neper Evropë gjatë muajve Nentor-Dhjetor 2016.Kjo fund javë Rifatin me grupin e ti(Mehndi Berisha,Bekim Demaj dhe Dervish Kuci) i gjet ne Norvegji, pikërisht ne Shoqaten Kulturore “Nene Tereza” ne Ski te Norvegjisë. Lokalet e kesaj shoqate nuk ishin asnje here kaq te mbushura… Read More ›

Norvegji: Edhe “28 Nentori” ne sherbim te Fatime Ukës – Ajo u ndihmua me 27 000 euro

Shqiptarët me vendbanim ne Ostfold te Norvegjisë e shfrytezuan festimin e “28 Nentorit” ne menyrën me te mirë te mundëshme.Ne Halden të Norvegjisë u festua “28 Nëntori” me nje pjesëmarrje masive.Kjo mbrëmje u organizua nga SHKFSH e Ostfoldit me seli ne Sarpsborg.Për argetimin e të pranishmëve, u perkujdesen grupi muzikor Alban Feka Band të cilët… Read More ›

Norvegji: Shoqata Albanor perfundoi shtepine e 39 -te per te pastrehet ne Kosovë

Shoqata humanitare Albanor me seli ne Halden te Norvegjisë po vazhdon me sukses misionin e saj humanitar.Kesaj radhe ne bashkpunim me biznismenin Bujar Krasniqin dhe komunen e Vushtrrisë ,arriten te perundojne projektin e tyre te 39-të,ndersa i 4-ti mbrenda vitit 2016. Kjo shtepi ju ndertua Remzi Ademit nga fshati Karaqë. “Kete vit kemi pasur angazhim… Read More ›

Norvegji: Holmlia fituese e turnirit Adem Jashari(foto+video)

Ne Drøbak te Norvegjisë u mbajt turniri tradicional “Adem Jashari”,nen patronatin e KF Rilindja nga Oslo. Vendin e parë me merit e fituan Holmlia,vendin e dytë Rilindja ,ndersa vendin e tretë Rema 1000, ekipi FER PLAY  u shpall ekipi  Ås Perveq ketyre ekipeve,me kupa dhe medale u nderuan edhe futbollisti me i mire dhe portieri… Read More ›

Norvegji:Terhiqet shorti per Turnirin Adem Jashari

Gruppe A: Tina – Haugerud – Rilindja OB – Burimi FK Gruppe B: Holmlia – Samadrexha – ÅS IL – Trosterud Gruppe C: Prishtina – QIKSH – Rema 1000 Sogn, Peja FK Gruppe D: Rilindja – Fikshat – Dardania – Generasjonen Te gjitha ndeshjet luhen me 20.Nentor e diele Gruppe A: 09.00 Tina – Haugerud… Read More ›

Norvegji: Edhe nje iniciativë e suksesshme humanitare

Kosovalb.com ju sjell cdo aktivitet pozitiv te shqiptaëve ne Norvegji.Kesaj radhe ju sjellim nje shkrim nga Islam Murati, i cili me vetiniciativë ka arritur te nderton 3 shtepi per te varferit ne komunën e ti ne Kosovë Ne vazhdim ja rrefimi i ti i plotë “ Të gjithë njerëzit janë te mire! Por më te… Read More ›

Homazhe në Oslo dhe Sandnes të Norvegjisë për nder të Astrit Deharit

Për nder të bashkaktivistit të ndjerë, heroit Astrit Dehari, i cili humbi jetën në burgun e Prizrenit derisa po mbahej aty megjithëse i pafajshëm, Qendra e Lëvizjes VETËVËVENDOSJE! në Norvegji ka organizuar homazhe me bashkatdhetarët në Oslo të shtunën më 13 nëntor 2016 dhe në Sandnes të dielën më 14 nëntor 2016. Në homazhet në… Read More ›

Oslo: U be hapja solemne e Shoqates Kulturore Shqiptare Ilirida

Ne pranin e shumë mysafirëve nga vendlindja dhe Norvegjia, u be hapja solemne e shoqates kulturore shqiptare “Ilirida” Kosovalb.com ju sjell video ekskluzive nga ky organizim madheshtor.Kliko ketu per video Ndersa per foto album kliko ketu

Norvegji: “Rema 1000″ fituese e turnirit”Kupa Ismail Qemali”

Nene organizimin e KF Fortuna, ne Oslo u mbajt turniri i futbollit”Kupa Ismail Qemali”. Ne  turnir morren pjesë 22 ekipe nga vendet e ndryshme ne Norvegji, por edhe nga Suedia Vendin e parë e fitoi me plotë meritë ekipi “Rema 1000”,ne finale fituan nga ekipi Dardania nga Boråsi i Suedisë 1.Rema 1000 2.Dardania 3.Prishtina.Prishtina u… Read More ›

Albin Kurti anuloi viziten ne Norvegji

Për shkak të vdekjes në burg të aktivistit tonë, Astrit Dehari, dhe të të gjitha zhvillimeve që po ndodhin në Kosovë pas vdekjes së tij, anulohet vizita në Norvegji e delegacionit të Lëvizjes VETËVEBDOSJE! nga Kosova. Kërkojmë mirëkuptimin e bashkatdhetarëve tanë për këtë vendim. Në vend të vizitës, për nderë të Astrit Deharit, do të… Read More ›

Lajmrim : Hapja solemne e Shoqates Kulturore Ilirida ne Oslo

Me 12.11.2016 bëhet hapja solemne e Shoqates Kulturore “Ilirida” ne Oslo Jeni te mirëseardhur te gjithë shqiptarët Hapja behet nga ora 19 :00 Adresa : Tveten veien 158 Me respekt nga Kryesia e SHK Ilirida- Oslo