Norvegji rss

Aktivitet e shqiptarëve ne Norvegji

Truniri humanitar Zahir Pajaziti-tubon 3200 euro(video)

(0)
Nëntor 3, 2018

Ne Rakkestad te Norvegjise u mbajt turniri tradicional Zahir Pajaziti,kesaj radhe per ditelindjen e 56 te heroit. Ekipi Vushtrria fitoi vendin e pare.Ne finale fituan me penalti nga Xhamija Ryen te cilet u plasuan ne vendin e dyte Vendin e tret Dardania Perveq te rinjeve  turniri u nderua edhe me grupin e veteranëve. Nga veteranet… Read More ›

Norvegji:Event për nder të Heroit Kombëtar Gjergj Kastrioti Skenderbeu(foto,video)

“LOBI” shqiptar nga Norvegjia organizoi shenimin e 550 vjetorit te vdekjes se Skenderbeut. Ju kujtojmë se Gjergj Kastrioti vdiq më 17 janar 1468 në Lezhë. Ky organizim u mbajt ne Drammen te Norvegjisë. KOsovalb.com u inkuadrua disa here me transmetim live nga ky organizim ,ne fcb Pjesmarrje me përfaqsim nga organizata dhe shoqata shqiptare në… Read More ›

Oslo sot festoi shqip(foto + video)

Sot në Oslo (Norvegji) u mbajt dita e kulturës shqiptare. Ishte një ditë mbasë ndër më të veçantat për autorin e këtyre rrjeshtave. Edhe përkundër motit të vrërët e besa edhe me shi në fillim të evenimentit(ora 10), më pastaj sikur edhe DIELLIT ia shtuan rrezet e arta këta engjuj, pasardhës tanë. Janë nxënës të… Read More ›

Shoqata “Albanor” nga Norvegjia dhe Komuna e Vushtrrisë vunë gurthemelet e një shtëpie për familje nevojtare

Sot në fshati Samadrexhë të Vushtrrisë, kryetari i Vushtrrisë Xhafer Tahiri dhe pjesëtarët e shoqatës “Albanur” nga Norvegjia vunë gurthemelet e shtëpisë së re për familjen e Faik Bunjakut. marketing “Me iniciativë të bamirësve nga shoqata Albanor nga Norvegjia, me participim te komunës sot vumë gurthemelin e shtëpisë së Faik Bunjaku në Samadrexhë.” njoftoj kryetari… Read More ›

Organizim me vlere shqiptaro-norvegjez

Lobi në Norvegji, organizoi debat lidhur me rolin e shkollimit në integrimin dhe parandalimin e dukurive negative Në Kristiansand të Norvegjisë, Lobi Euro-Atlantik Shqiptar organizoi mbrëmje në kuadër të prezantimit të vlerave, me temën “Roli i shkollimit në integrimin më të lehtë dhe parandalim të dukurive negative”. Tubimin e hapi veprimtarja Arda Halili, e cila… Read More ›

FFK bashkoi të rinjët shqiptar ne Oslo te Norvegjisë

Pér dy dité qendruan ne Oslo te Norvegjisé treneret e grup moshave te ndryshme te reprezentacionit te Kosovés:Besnik Kollari,Isa Sadriu,Gazmend Haliti dhe Kushtrim Munishi,ne testimin e talenteve shqiptar me venbanim ne Skandinavi. Ky lloje organizimi quhet Kampi Stervitor FFK,dhe organizohet çdo vit. Gjate gjithé kohés mbretéroi atmosfere pune dhe gezimi pér takimin e perbashket te… Read More ›

Oslo: U dha premiera e filmit dokumentar per Jahush Shkreten dhe u promovua libri i Prof.Nusret Pllanes…(video)

Me 24.02.2018 në Oslo u dha premier filmi dokumetnar kushtuar luftëtarit të lirise Jahush Shkreta si dhe u promovoua botimi i VIl-të i librit të Prof. Dr. Nusret Pllanës, me titull: “Terrori i Serbisë pushtuese mbi shqiptarët 1844-1999 Ne fillim te keti organizimi ,Prof.Nusret Pllana foli per vepren e keti luftetari si dhe per aktivitetin… Read More ›

Lobi në Norvegji, shpërndan libra në gjuhën shqipe për komunitetin shqiptar

Lobi Euro-Atlantik Shqiptar në Norvegji, për nder të 10 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, ka shpërndarë 200 libra në gjuhën shqipe, për mesime plotësuese. Elmane Emiri dhe Lume Tasholli, nga Lobi, ua kanë dorëzuar librat kryetarit të shoqatës “Liria”, në qytetin Kristiansund, Bashkim Hadergjonaj. E gjithë kjo, me qëllim të ngritjes së cilësisë në mësimet… Read More ›

Sarpsborg : Rilindja fituese e turnirit jubilar te Pavarësisë se Kosovës

  Per hir te ditës së Pavarësisë se Kosovës, u mbajt turniri tradicional i Pavarësisë së Kosovës,kesaj radhe per hir te dhjet vejtorit.Ky turnir zhvillohet nen organizimin e shoqates humanitare Albanor me seli ne Halden.Kjo shoqate nga organizimet e tilla ka ndertuar 41 shtepi per te varferit ne vendëlindje.Ne kete turnir morren pjesë 16 ekipe… Read More ›

Në vend të urimit për 10 vjetorin e Pavarësisë

Nga Daut Haxhaj Në prag të shënimit të dhjetëvjetorit të Pavarësisë së Kosovës, në vend të urimit po shkruaj për dështimet që vendi ynë vazhdon t’i bëjë si pasojë e Qeverisë dhe institucioneve bartëse.. Viti 2018, mund të themi lirisht, se konsiderohet vit i sfidave më të mëdha për shtetin e Kosovës. Çështja e ratifikimit… Read More ›

Bardhyl Kadolli shembull i suksesit ne Norvegji(foto)

Nje tjeter kosovar i cili me angazhimin e ti, po arrin sukese dhe po tregohet shembull për të mirë. I ardhur ne Norvegji ne fund te vitit 2013, me nje status per pune sezonale 3 mujore,Bardhyl Kadolli arriti qe permes kanaleve zyrtare te aplikon per leje pune te rregullt.Vendosshmeria e ti u shpague, dhe me… Read More ›

Muhamet Sejdiu u mirëprit ne Norvegji(video)

Ne shoqatën Nene Tereza ne Ski te Norvegjisë,mbretroi atmosferë e hareshme qe do te mbahet mend. Kengetari Muhamet Sejdiu i percjellur edhe nga kengetari Fisnik Alickaj, krijuan nje atmosferë shumë të hareshme me te cilen u knaqen te pranishmit.Keneget e tyre u percillen me duartrokitje dhe vallezim gjatë tëre kohës. Kosovalb.com ju sjell disa sekuenca… Read More ›

Shënohet dita e bekuar e pavarësisë – Dita e Flamurit kombëtar edhe në Oslo!

Vikendi që po ikën po përmbyllet me shumë kremta të ndryshme duke filluar nga ato sportive, argëtuese me artistë nga vendlindja dhe kjo sot me nxënësit e Shkollës Shqipe, Naim Frashëri i vënë vulën atëdhedashurisë! Per album fotografish  nga ky manifestim kliko ketu Këta nxënës që vijojnë mësimet ne gjuhë shqipe dhe mësim besim janë… Read More ›

Venom Seferi nga Norvegjia ne bashkpunim me kengetarin e madh kosovar(video)

Venom Seferi edhe pse i lindur dhe i rritur ne Norvegji,keto ditë filloi karieren muzikore ne Kosovë.Projekti i parë muzikor vjen ne bashkpunim me Hekuran Krasniqin. Hekuran Krasniqi tashmë i ka mësuar adhuruesit e muzikës së tij që të iu sjell këngë shumë cilësore Pas super bashkëpunimeve me grupin “Fisnikët” këngëtari nga Prizreni këto ka… Read More ›

Shqiptarët garuan me mjaft sukses ne kampionatin e Østfoldit ne shah.

Me 17 Nentor ne Sarpsborg u mbajt kampionati individual ne shah (levizje 5 minutëshe),per regjionin e Østfoldit.Ne kuader te keti regjioni hyjne 17 komuna me disa klube shahu, anëtarët e te cilave kishin drejtë garimi. Ishin edhe 4 bashkatdhetar shqiptar anëtar te klubit Sarpsborg te cilët garuan me mjaft sukses. Derisa Xhafer Berisha fitoi vendin… Read More ›

Oslo : Rilindja fituese e turnirit “Nentori Kuq e Zi” 2017

Ne Oslo te Norvegjisë u mbajt turniri tradicional “Nentori Kuq e Zi”.Kesaj radhe me kete turnir u nderuan heronjet : Fehmi Lladrovci dhe Bekim Berisha.Ky turnir mbahet nen patronatin e klubit fubollsitik Fortuna me seli ne Oslo te Norvegjisë. Turniri ishte një ditor dhe u mbajt ne Bjørnholthallen,ne tri fusha ne te njejten  kohë .Ishte… Read More ›