Norvegji rss

Aktivitet e shqiptarëve ne Norvegji

Norvegji: LDK ftesë për mobilizim

(0)
18 Janar, 2021

Të nderuar bashkatdhetar, po jetojm kohen më të vështir kur reaksioni dhe nihelizmi është kulminant duke mos zgjedhur fjalor dhe mjetë kundër Lidhjes Demokratike të Kosoves ,partis të themeluar nga Presidenti Historik dr. Ibrahim Rugova. Ne nuk duhet lejuar eksperimente me shtetin atyre që per pak kohë arritën t i shkaktojnë shumë dëme Kosovës në… Read More ›

Norvegji: Arben Bala rrolin kryesor në serialin “Jordbrukerne” 

Është bërë pjesë e shumë filmave e serialeve të famshme, kryesisht në Norvegji. Aktori shqiptar, Arben Bala nuk i ka munguar as skenës shqiptare. Kur është fjala për filma aksion, Bala është ndër aktorët e parë që ju bie në mend regjisorëve, shkruan KultPlus. Një projekt gjigant në Norvegji tashmë ka marrë hovin. Bëhet fjalë… Read More ›

Nehat Musa nga Bajgora e Mitrovicës bëhet pilot në Norvegji

Nehat Musa nga Bajgora e Mitrovicës, ishte vetëm 7 muajsh kur kishte migruar me prinder në vitet e ’90 ta, në Norvegji. Sikur shumë mërgimtarë që kanë arritur suksese në sfera të ndryshme të jetës, edhe Nehat Musa ka arritur një sukses të madh. Ai në moshën 26 vjeçare ka arritur të diplomojë për Aviacion… Read More ›

Norvegjia i hap shkollat dhe …

🔘 Norvegjia hapet nga sot dhe lejon festimet e ditës kombëtare më 17 maj Siç bën të ditur gazeta Dagens Nyheter, Norvegjia do të hapë të gjitha shkollat më 11 maj kurse dita kombëtare më 17 maj do të mund të festohet për deri sa njerëzit do të mbajnë distancën prej një metri ndërmjet veti… Read More ›

Info per kosovaret ne Norvegji

Info per kosovaret ne Norvegji,nga ambasadori i Kosoves ne Norvegji,Uliks Emra NJOFTIM​ NGA MPJ I lusim të gjithë qytetarët e Kosovës të cilëve iu ka skaduar afati i pasaportës apo i vizës së qëndrimit në Mbretêrinë e Norvegjisë dhe të cilët nuk kanë pasur/nuk kanë mundësi të kthehen në Kosovë për shkak të masave kufizuese… Read More ›

Klubi shqiptar nga Oslo befasi ne Evropè

Ekipi i te rinjeve shqiptar “Fortuna”nga Oslo e Norvegjise ne mesin e ekipeve me te mira evropiane. Haziz Aasen nje punetor sportiv i palodhshem befason te gjithe me rezultatet e ti ne fushen e futbollit.Per kete befasi shkruajti edhe shtypi gjerman Ndersa vet Hazizi ne profilin e ti ne fcb shkruan me gjeresisht. Ja shkrimi… Read More ›

Kosova ka hapur Ambasadën në Oslo të Norvegjisë(video)

Ambasadori i parë i Kosovës, Uliks Emra, sot i ka dorëzuar Letrat Kredenciale tek lartmadhëria e tij, Mbreti i Norvegjisë Harald V, duke u akredituar si Ambasador Fuqiplotë e Republikës së Kosovës në Mbretërinë e Norvegjisë. Ambasadori, duke përcjellë përshëndetjet e Presidentit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi dhe popullit të Kosovës, falënderoi Lartmadhërinë e… Read More ›

Turniri tradicional Zahir Pajaziti

Per nder te ditëlindjes se 57-te te heroit Zahir Pajaziti ne Rakkestad te Norvegjise u mbajt turniri tradicional ne futsall. Ky turnir organizohet nga shoqata humanitare “Albanor”shoqate kjo qe nga organizimet e tilla ka ndertuar 45 shtepi per te varferit ne vendlindje. Ne kete turnir vendin e pare me merite e zuri 1.Xhamia Ryen,vendin e… Read More ›

FILMI “KLITHMA” I KORAB LECAJT, FITON ÇMIMIN KRYESOR NË NORVEGJI

Filmi “Klithma” në regji të Korab Lecaj ka fituar çmimin kryesor “BEST SHORT FILM” ne edicionin e 7-të të West Nordic International Film Festival i cili mbahet tradicionalisht në Alesund të Norvegjisë. Filmi “Klithma” është përzgjedhur si më i miri nga juria ndërkombëtare e përbërë nga: -Stefan Uhrik, skenarist/dramaturg nga Çekia -Pal Kristian Lindseth, kritik… Read More ›

Kosovari shpallet menaxheri me i mire i Circle K ne Norvegji(video)

Bekim Istrefi me prejardhje nga Kosova shpallet menaxheri i vitit 2019 ,per kompanin  nr nje te derivateve ne Norvegji,Circle K Ne nje konkurence me mbi 1000 stacione te derivateve qe ka Circle K  ne Norvegji,Bekimi ishte me i suksesshmi dhe me plote merit u shpall me i miri,shkruan  portali norvegjez pressenytt.no Kjo mirnjoheje Bekimit ju… Read More ›

Prezentim mjaft i mire i kultures shqiptare ne Sarpsborg(video + foto)

Prezentim i mire i kultures shqiptare ne komunen e Sarpsborgut ne Ostfold te Norvegjise. Eshte viti i katert me radh qe komuna e Sarpsborgut nene oragnizimin “Folk i Sarp” ju jep mundesi te gjitha minoriteteve te bejen prezentimin kulturor te tyre, duke e finansuar kete organizim.Ky aktivitet filloi ne vitin 2016 ne 1000 vjeqarin e… Read More ›

20 vite burg ne Shqiperi,per asgje.

Kishte ik nga Jugosllavia ne Shqiperi si i ri me shprese per shkollim ,atje e priti ferri. Ky eshte Nazmi Berisha nga fshati Dyz-Podujeve,i cili jeton ne Norvegji qe 30 vite.Keto dite ishte nje reportazh per te ne shtypin norvegjez. Nazmiu ka botuar edhe liber per torturat ne burgjet e Shqiperis.Libri i ti ka pas… Read More ›

Shqiptarja shembull suksesi ne Norvegji

Info: Ky shrim yni eshte prezentuar edhe ne RTK.Kliko Kliko per videoJu prezentojme njeren nga femrat me te suksesshme shqiptare ne Skandinavi.Yllka Neziri kohe ne pare hapi restoranin ne qytetin turistik Sandefjord.Restorani i saj eshte tani ventakimi qendror ne kete qytet. Per video kliko ketu Yllka dhe bashkeshorti i saj Lulzim Neziri jane taksapaguesit me… Read More ›

Norvegji:U nderua Komandant Shemi

Rakkestad-Norvegji-Né 20 vjetorin e ramjes heroike te komandant Shemit-Shemsi Ahmetit,shoqata Albanor organizoi nje turnir humanitar ne futsall. Ne turnir morren pjese 14 ekipe nga Oslo dhe Østfoldi Vendin e pare me merite e fitoi 1.VUSHTRRIJA,vendin e dyté 2. ADRIATIK LIVS , vendin e trete 3. AB DAKAJ BYG AS.Ndersa nder veteranet:1.Lepenci,2.DRENICA. Futbollisti me i mire… Read More ›

Norwegian e pranon Kosovën!

Agjencjoni i fluturimeve Norwegian e kupton që Prishtina është në Kosovë! Ata deri më sot në datasistemin e tyre ku duhej porositur biletat, Prishtinën e llogaritnin si pjes e Serbis. Nga sot pas shumë ankesave nga shqiptarët atje dhe pas angazhimit të gazetarit nga TV publik Norvegjez Shemsi Bunjaku agjencjoni ndryshoj praktikat e më hershme… Read More ›

Klubi shqiptar po bënë histori ne futsallin norvegjez

Klubi i futsallit Prishtina nga Haldeni ne Norvegji po bene histori ne futsall.Ky klub ka zhvilluar 30 ndeshje pa humbje duke arritur 28 fitore ne lojrat kampionale dhe ne 6 lojera miqesore/pregaditore. Tani ky klub po bene gara ne elitene futsallit kua ka startuar me sukses.Lojen epare luajten baraz 7:7 me kampionin aktual Sandefjord ekip… Read More ›