Kalo te lënda

Prezentim mjaft i mire i kultures shqiptare ne Sarpsborg(video + foto)

Prezentim i mire i kultures shqiptare ne komunen e Sarpsborgut ne Ostfold te Norvegjise.
Eshte viti i katert me radh qe komuna e Sarpsborgut nene oragnizimin “Folk i Sarp” ju jep mundesi te gjitha minoriteteve te bejen prezentimin kulturor te tyre, duke e finansuar kete organizim.Ky aktivitet filloi ne vitin 2016 ne 1000 vjeqarin e qytetit te Sarpsborgut dhe tani do te jete tradicional.
Shoqata shqiptare kulturore fetare me seli ne Sarpsborg,prekatesisht perfaqesuesi i kesaj shoqate per kulturë dhe sport Nysret Xhafa me aktivistet Ardian Haliti dhe Ekrem Salihun u perkujdesen qe te mobilizojne te rinjet shqiptar qe mund te prezentojne kulturen shqiptare ne kete organizim.
Ata kishin arritur qe te sjellin nxenesit e shkolles shqipe nga shoqata  Nene Tereza ne Ski dhe dy kenegatar:Bujar Arifin dhe Kadri Rrustemin te gjithe me rroba kombetare qe i dhan nje pamje shume te bukur keti organizimi.

Gjithashtu ishte organizuar edhe nje tavoline me shume simbole kombetare te cilat lan nje pershtypje te mire tek te pranishmit

Ne fakt nxenesit e shkolles shqipe nga shoqata Nene Tereza ne Ski nene patronatin e koerografes Arta Drenica Mexhuani dhe te mesusit te vyeshem Imri Trena jane pjesemarres ne shume organizime kultuore gjithandej ne Norvegji

– Sh.Rukovci/Kosovalb.com

Per video kliko  ketu

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: