Lajme rss

Në Beograd u trafikuan organet e shqiptarëve të kidnapuar në luftë

(0)
10 Nëntor, 2020

“SHTËPIA E VERDHË”në BEOGRAD Gjatë luftës në Kosovë , Gjeneralët gjakatarë serb kanë rrëmbyer mijëra fëmijë , adoleshent dhe gra shqiptare të cilët dyshohët se kanë përfunduar në klinikat e transplatimit në VMA . Pas luftës vitë pas viti , disa mbetje mortore u janë kthyer familjarëve , disa janë zbuluar në lumin Danub ,… Read More ›

Kosovarja Marigona Jahaj avokate në Norvegji

Si ne shume vende të Europës dhe botës ku jetojnë e punojnë shqiptarët edhe në Norvegji ata kanë arritë suksese te lakmueshme ne shume sfera të jetës dhe nga gjenerata te ndryshme duke filluar nga te rinjët e deri te mosha mesatare të cilët kan krijuar biznese të medha atje. Gjithashtu edhe femijte qe kanë… Read More ›

ENVER CAKIQI ylli i sportit nga gjenerata e ZAHIR PAJAZITIT

Maturantët e vitit 1981 në Podujevë,ishin një nga gjeneratat më të arta të kësaj komune. Nga kjo gjeneratë dolën deshmorët e kombit: Fahri Fazliu, Zahir Pajaziti, Hakif Zejnullahu por edhe shumë aktivist të tjer të qështjes kombetare, të cilët kudo që ishin u treguan shembull me aktivitetet e tyre, si Gani Hoxha pjesëtar i Çetes… Read More ›

Nehat Musa nga Bajgora e Mitrovicës bëhet pilot në Norvegji

Nehat Musa nga Bajgora e Mitrovicës, ishte vetëm 7 muajsh kur kishte migruar me prinder në vitet e ’90 ta, në Norvegji. Sikur shumë mërgimtarë që kanë arritur suksese në sfera të ndryshme të jetës, edhe Nehat Musa ka arritur një sukses të madh. Ai në moshën 26 vjeçare ka arritur të diplomojë për Aviacion… Read More ›

Si e shpëtuan llapjanët Azem Bejtën?

Heronjtë e harruar Si e shpëtuan llapjanët Azem Bejtën? Thuhet shpesh se historiografia nuk e prodhon vetëm kujtesën, por edhe harresën e një populli. Sepse ajo detyrimisht është selektive: duke synuar të ruaj kujtesën për diçka, paralelisht ndodhë të lë në harresë diçka tjetër; duke vlerësuar dikënd, harron dikënd tjetër ; ekzagjerimi i peshës së… Read More ›

MCC zhbllokon fondet për Kosovën pas heqjes së reciprocitetit

Milenium Challenge Corporation (MCC) ka aktivizuar përsëri programin e saj në Kosovë. Në një komunikatë për media lëshuar nga MCC, bëhet e ditur se vendimi është marrë pas heqjes së masave të reciprocitetit nga qeveria Hoti, shkruan lajmi.net.Aty thuhet se MCC mirëpret vendimin e qeverisë për taksën dhe masën e reciprocitetit ndaj mallrave serbe.“Shtetet e… Read More ›

Madhështore! Efekti i Qeverisë Hoti, SHBA ndihmë për Ushtrinë e Kosovës: Këto mje te të blinduara do të vijnë në Kosovë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës vazhdojnë të ndihmojnë Ushtrinë e Kosovës, duke kontribuar që ajo të jetë një ushtri moderne dhe e pajisur mirë me mjete luftarake. Atasheu ushtarak i Kosovës në Washingron, Ilir Qeriqi, përmes një postimi në Facebook, ka bërë të ditur se Ushtria e Kosovës së shpejti do të ketë në posedim… Read More ›

Info per kosovaret ne Norvegji

Info per kosovaret ne Norvegji,nga ambasadori i Kosoves ne Norvegji,Uliks Emra NJOFTIM​ NGA MPJ I lusim të gjithë qytetarët e Kosovës të cilëve iu ka skaduar afati i pasaportës apo i vizës së qëndrimit në Mbretêrinë e Norvegjisë dhe të cilët nuk kanë pasur/nuk kanë mundësi të kthehen në Kosovë për shkak të masave kufizuese… Read More ›

Rrëfimi rrëqethës i Edita Tahirit: Nënën e kisha nga Shqipëria, u mbyll kufiri një vit pasi u martua dhe kurrë më se pa familjen e saj

E njohur si një grua shumë e fortë, e cila ka pas mbi supe edhe pozita shtetërore, si asnjëherë më parë ndanë dhimbjen e familjes së saj me lexuesit e KultPlus. Edita Tahiri, duke qenë vajzë e një gruaje nga Shqipëria, përgjatë jetës së saj ka bartur shumë mall e dhimbje. Ajo ka kujtuar të… Read More ›

Klubi shqiptar nga Oslo befasi ne Evropè

Ekipi i te rinjeve shqiptar “Fortuna”nga Oslo e Norvegjise ne mesin e ekipeve me te mira evropiane. Haziz Aasen nje punetor sportiv i palodhshem befason te gjithe me rezultatet e ti ne fushen e futbollit.Per kete befasi shkruajti edhe shtypi gjerman Ndersa vet Hazizi ne profilin e ti ne fcb shkruan me gjeresisht. Ja shkrimi… Read More ›

Kosova ka hapur Ambasadën në Oslo të Norvegjisë(video)

Ambasadori i parë i Kosovës, Uliks Emra, sot i ka dorëzuar Letrat Kredenciale tek lartmadhëria e tij, Mbreti i Norvegjisë Harald V, duke u akredituar si Ambasador Fuqiplotë e Republikës së Kosovës në Mbretërinë e Norvegjisë. Ambasadori, duke përcjellë përshëndetjet e Presidentit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi dhe popullit të Kosovës, falënderoi Lartmadhërinë e… Read More ›

TV programe SHQIP

ALSAT RTK RTK 3 RTV 21

Sémundja e Edes e sherueshme,mjafton vetem ndihma juaj.

Nepermes interneti mundeni me dhuruar donacion duke klikuar ketu Nepermes WESTERN UNION dergo per Besnik Loshi -Kosove Kontakto tlf +383 44777652 Eda Loshi, 5 vjeçare nga Prishtina, është diagnostifikuar me sëmundjen e rrallë gjenetike, SpinalMuscular Atrophy (SMA) SMN1 dhe SMN2. Kjo është një sëmundje gjenetike që shkakton çrregullim neuromuskular progresiv ku preken qelizat nervore që… Read More ›

Turniri tradicional Zahir Pajaziti

Per nder te ditëlindjes se 57-te te heroit Zahir Pajaziti ne Rakkestad te Norvegjise u mbajt turniri tradicional ne futsall. Ky turnir organizohet nga shoqata humanitare “Albanor”shoqate kjo qe nga organizimet e tilla ka ndertuar 45 shtepi per te varferit ne vendlindje. Ne kete turnir vendin e pare me merite e zuri 1.Xhamia Ryen,vendin e… Read More ›

Sofra Tradicionale e MDIS-it, mbledh në shesh qindra qytetar

Nën organizimin e Ministrisë së Diasporës dhe Investimeve Strategjike, është mbajtur në sheshin “Skënderbeu” sofra tradicionale. Sofra e mbushur me ushqime tradicionale shqiptare, e e rrethuar me rapsod, mblodhi në shesh shumë qytetarë që iu bashkuan manifestimit që MDIS-i ka organizuar në kuadë të Ditëve të Diasporës. Në emër të zëvendëskryeministrit/ministrit të Diasporës Dardan Gashi,… Read More ›

Prezentim mjaft i mire i kultures shqiptare ne Sarpsborg(video + foto)

Prezentim i mire i kultures shqiptare ne komunen e Sarpsborgut ne Ostfold te Norvegjise. Eshte viti i katert me radh qe komuna e Sarpsborgut nene oragnizimin “Folk i Sarp” ju jep mundesi te gjitha minoriteteve te bejen prezentimin kulturor te tyre, duke e finansuar kete organizim.Ky aktivitet filloi ne vitin 2016 ne 1000 vjeqarin e… Read More ›