Lajme rss

Truniri humanitar Zahir Pajaziti-tubon 3200 euro(video)

(0)
Nëntor 3, 2018

Ne Rakkestad te Norvegjise u mbajt turniri tradicional Zahir Pajaziti,kesaj radhe per ditelindjen e 56 te heroit. Ekipi Vushtrria fitoi vendin e pare.Ne finale fituan me penalti nga Xhamija Ryen te cilet u plasuan ne vendin e dyte Vendin e tret Dardania Perveq te rinjeve  turniri u nderua edhe me grupin e veteranëve. Nga veteranet… Read More ›

SKANDALOZE-Ministri Dardan Gashi mbyllë Qendrën Kulturore te Kosovës në Malmö

“Është vendim i pakuptueshëm, arbitrar dhe qëllimkeq karshi diasporës. Nuk i dimë arsyet dhe nuk e kuptojmë fare ligjshmërinë e vendimit. Për këtë arsye pyesim njëzëri përse u vendos kështu?! Cilat janë arsyet? Kundërshtimet tona bazohen në punën që kemi bërë prej se Qendra u shpërngul në Malmö. Ministri ka deklaruar se QKK kanë dështuar,… Read More ›

Norvegji:Event për nder të Heroit Kombëtar Gjergj Kastrioti Skenderbeu(foto,video)

“LOBI” shqiptar nga Norvegjia organizoi shenimin e 550 vjetorit te vdekjes se Skenderbeut. Ju kujtojmë se Gjergj Kastrioti vdiq më 17 janar 1468 në Lezhë. Ky organizim u mbajt ne Drammen te Norvegjisë. KOsovalb.com u inkuadrua disa here me transmetim live nga ky organizim ,ne fcb Pjesmarrje me përfaqsim nga organizata dhe shoqata shqiptare në… Read More ›

Oslo sot festoi shqip(foto + video)

Sot në Oslo (Norvegji) u mbajt dita e kulturës shqiptare. Ishte një ditë mbasë ndër më të veçantat për autorin e këtyre rrjeshtave. Edhe përkundër motit të vrërët e besa edhe me shi në fillim të evenimentit(ora 10), më pastaj sikur edhe DIELLIT ia shtuan rrezet e arta këta engjuj, pasardhës tanë. Janë nxënës të… Read More ›

Krijuesit nga Mergata dhe Ministria e Diasporës ne bashkpunim mbajten shume organizime te perbashketa(foto+video)

Nën patronatin e Ministrisë së Diasporës të Qeverisë së Kosovës dhe të Lidhjes së Krijuesve Shqiptare në Mërgatë,gjate muajit korrik dhe gusht 2018 u mbajten takimet tani tradicionale te krijuesëve nga mërgata shqiptare. Keto oragnizime u mbajten ne vende te ndyshme te trojeve shqiptare, si ne Ulcin,Gjakove e gjetiu,por Kosovalb ishte prezent vetem ne organizimet… Read More ›

Vokrri nderohet në ndeshjen që e priste me padurim

Podujevë, 6 gusht. Si çdo vit, KF Llapi organizoi ndeshjen mes veteranëve të Llapit dhe atyre të Diasporës, e cila përfundoj 5-2 në të mirë të veteranëve të Llapit. Po vazhdojnë nderimet dhe kujtimi në mënyra të ndryshme për legjendën e futbollit dhe ish presidentin e FFK-së, Fadil Vokrri. Një kujtim i veçantë me një… Read More ›

Shoqata “Albanor” nga Norvegjia dhe Komuna e Vushtrrisë vunë gurthemelet e një shtëpie për familje nevojtare

Sot në fshati Samadrexhë të Vushtrrisë, kryetari i Vushtrrisë Xhafer Tahiri dhe pjesëtarët e shoqatës “Albanur” nga Norvegjia vunë gurthemelet e shtëpisë së re për familjen e Faik Bunjakut. marketing “Me iniciativë të bamirësve nga shoqata Albanor nga Norvegjia, me participim te komunës sot vumë gurthemelin e shtëpisë së Faik Bunjaku në Samadrexhë.” njoftoj kryetari… Read More ›

EKSKLUZIVE: Fadil Vokrri kampion ne RSFJ me gjeneraten e vet

    Fadil Vokrri me shoket e shkolles se vet nga Podujeva ishin kampion ne ish Jugisllavi ne futboll ne vitin 1976. Gara u mbajt ne vitin 1976 ne Çakovec afer Varazhdini ne Kroaci Shkolla fillore “Naim Frasheri” nga Podujeva ne gjysem finale kishte fituar 4:1 nga perfaqesuesja e Kroacise ndersa ne finale fituan 3:0… Read More ›

VDIQ DHE U VORROS NJE VAJZ E PANJOHUR NE PRISHTINE- KOSOVÉ

SHUMÉ PREKÉSE.MOS E LE PA E LEXUE Te nderuar FB. shok, shoqe, miq. Sot kam qen e AUTORIZUAR te vorrosi nje vajz te re 24 vjeqare. Historin e saj nuk e di, por kam qen qe nga e premtja shum e shqetsuar dhe e merzitur per vajzen e panjohur. Nje vajz e re para 2… Read More ›

KJO ËSHTË LULJA NË PODUJEVË, E CILA KA VLERË MË SHUMË SESA ARI

Lule shafrani, e cila vlerësohet si një prej erëzave më të shtrenjta në botë, kultivohet edhe në Kosovë. Kjo lule, përpunimi i së cilës kërkon mund dhe durim, vlerësohet se është “më e vlefshme se ari”. Shafrani është një lule ngjyrë vjollce që vjen nga familja Iridaceae, në brendësi të së cilës gjenden tre fije… Read More ›

Dr. Mark Skinner: Serbët gjatë luftës në Kosovë, iu kanë nxjerrë organet qindra shqiptarëve

Në raportin e Komisionit Ndërkombëtar për Persona të Zhdukur, thuhet se gjatë luftës në Kosovë, në mesin e viktimave civile, të cilat  janë gjetur në varrezat e masive në Serbi, janë ngritur dyshime serioze për heqjen e organeve të civilëve shqiptarë, që ishin marrë peng nga forcat serbe në Kosovë Ky raport është hartuar nga… Read More ›

Organizim me vlere shqiptaro-norvegjez

Lobi në Norvegji, organizoi debat lidhur me rolin e shkollimit në integrimin dhe parandalimin e dukurive negative Në Kristiansand të Norvegjisë, Lobi Euro-Atlantik Shqiptar organizoi mbrëmje në kuadër të prezantimit të vlerave, me temën “Roli i shkollimit në integrimin më të lehtë dhe parandalim të dukurive negative”. Tubimin e hapi veprimtarja Arda Halili, e cila… Read More ›

FFK bashkoi të rinjët shqiptar ne Oslo te Norvegjisë

Pér dy dité qendruan ne Oslo te Norvegjisé treneret e grup moshave te ndryshme te reprezentacionit te Kosovés:Besnik Kollari,Isa Sadriu,Gazmend Haliti dhe Kushtrim Munishi,ne testimin e talenteve shqiptar me venbanim ne Skandinavi. Ky lloje organizimi quhet Kampi Stervitor FFK,dhe organizohet çdo vit. Gjate gjithé kohés mbretéroi atmosfere pune dhe gezimi pér takimin e perbashket te… Read More ›

Kirsan Ilyumzhinov paraqet kandidaturën e tij 2018 për President të FIDE, Në Bordin e tij edhe Behgjet Pacolli në cilësinë e zv.Presidentit

Më 26 prill, kreu i Federatës Ndërkombëtare të Shahut (FIDE) Kirsan Ilyumzhinov konfirmoi qëllimin e tij për të marrë pjesë në zgjedhjet presidenciale të FIDE. Ai deklaroi këtë në një konferencë shtypi në Interfax,rapotron Kosovalb.com Zgjedhja e presidentit FIDE do të mbahet në Batumi më 3 tetor 2018. Për të marrë pjesë në zgjedhje, është… Read More ›

Madeleine Albright: Kur serbët u hodhën në sulm, UÇK-ja ia mbathi,ndersa fshatarët u trajtuan mizorisht nga serbët

Rugova na kërkoi që Kosova të bëhet shteti i 51-të amerikan Ish-sekretarja amerikane e shtetit Madeleine Albright përshkruan takimet me Ibrahim Rugovën dhe zararin që kishte bërë politike amerikane, kur i kishte shtyrë liderët shqiptarë të takonin Slobodan Miloshevic-in. Si u ndreq pastaj ky zarar? Hollësi nga libri: Madeleine Albright «Madam Secretary: a memoir», Miramax… Read More ›

Fatmir Limaj takon afaristet nga Skandinavia

Afaristë shqiptar nga Skandinavia, informohen për kushtet për investime në Kosovë Afaristë shqiptar nga Skandinavia, informohen për kushtet për investime në Kosovë Ambasada e Kosovës në Stokholm, nën patronatin e të ngarkuarit me punë Ambasador, Sedat Burrniku, në bashkëpunim me Rrjetin e Bizneseve në Suedi, me kryetar Halim Hoti dhe nënkryetar, Milaim Makolli, realizoi takimin… Read More ›