Kuriozitetet rss

Si e shpëtuan llapjanët Azem Bejtën?

(0)
26 Korrik, 2020

Heronjtë e harruar Si e shpëtuan llapjanët Azem Bejtën? Thuhet shpesh se historiografia nuk e prodhon vetëm kujtesën, por edhe harresën e një populli. Sepse ajo detyrimisht është selektive: duke synuar të ruaj kujtesën për diçka, paralelisht ndodhë të lë në harresë diçka tjetër; duke vlerësuar dikënd, harron dikënd tjetër ; ekzagjerimi i peshës së… Read More ›

Rrëfimi rrëqethës i Edita Tahirit: Nënën e kisha nga Shqipëria, u mbyll kufiri një vit pasi u martua dhe kurrë më se pa familjen e saj

E njohur si një grua shumë e fortë, e cila ka pas mbi supe edhe pozita shtetërore, si asnjëherë më parë ndanë dhimbjen e familjes së saj me lexuesit e KultPlus. Edita Tahiri, duke qenë vajzë e një gruaje nga Shqipëria, përgjatë jetës së saj ka bartur shumë mall e dhimbje. Ajo ka kujtuar të… Read More ›

EKSKLUZIVE: Fadil Vokrri kampion ne RSFJ me gjeneraten e vet

    Fadil Vokrri me shoket e shkolles se vet nga Podujeva ishin kampion ne ish Jugisllavi ne futboll ne vitin 1976. Gara u mbajt ne vitin 1976 ne Çakovec afer Varazhdini ne Kroaci Shkolla fillore “Naim Frasheri” nga Podujeva ne gjysem finale kishte fituar 4:1 nga perfaqesuesja e Kroacise ndersa ne finale fituan 3:0… Read More ›

KJO ËSHTË LULJA NË PODUJEVË, E CILA KA VLERË MË SHUMË SESA ARI

Lule shafrani, e cila vlerësohet si një prej erëzave më të shtrenjta në botë, kultivohet edhe në Kosovë. Kjo lule, përpunimi i së cilës kërkon mund dhe durim, vlerësohet se është “më e vlefshme se ari”. Shafrani është një lule ngjyrë vjollce që vjen nga familja Iridaceae, në brendësi të së cilës gjenden tre fije… Read More ›

Historia që i përloti të gjithë

Këtë herë programi “Dua të të bëj të lumtur” kishte udhëtuar jashtë kufijve të Shqipërisë duke shkuar në Norvegjinë e largët. Ftesa e Arbana Osmanit ishte dërguar për Shkurtën, e cila prej vitesh jetonte në Norvegji me familjen e saj. Historia e Shkurtës kishte nisur 15 vite më parë kur ishte njohur me Bujarin, i… Read More ›

Perandoria Osmane na shpetoi dikur, sikurse NATO ne vitin 1999

Kur erdhën turqit në Kosovë shqiptarët nuk ishin zot shtëpie. Besoj se kjo nuk do shumë mana. Ishim mysafir në shtëpinë tonë. Zot shpije ishin Car Llazari, më herët Car Dushani apo despotë të tjerë… Erdhi Turku më 1389 dhe njësoj si NATO më 1999, i shtypi kokën zullumçarit serb dhe ua mundësoi frymëmarrjen shqiptarëve,… Read More ›

Gazetari serb Pantic ne mbrojtje te sportit kosovar, dhe shtetit te Kosovës(video)

I irituar nga mos realizimi i ndeshjes se hendbollit ne mes te Serbisë dhe Kosovës,Pantic shperthen me akuza te renda per garnituren udhëheqëse te politikes serbe. Akuzat me fakte te cilat ja dedikon kryesisht presidentit serb Vucic, do te duhej t’i mesonin grupi negociator kosovar.Nder te tjera Pantic ne kete paraqitje televizive thot:Politikanet serb duhet… Read More ›

4 lugë gjelle në ditë dhe kanceri do të tërhiqet: Një shkencëtar i njohur rus zbulon një recetë për ilaçin më të fuqishëm natyror, të cilin mund të bëni vetë!

Sipas shkencëtarit rus hristo Mermerski, ekziston një recetë për një ilaç shtëpiak që shëron kancerin. Sipas fjalëve të Profesor Marmelski nga igjeratë, receta e tij është në të vërtetë ushqim që ndihmon tërë trupin dhe nëse është fjala për kancerin, do të ndihmojë të tërhiqet. Ilaçi i jashtëzakonshëm që mund të bëhët në shtëpi ndihmon… Read More ›

Gruaja jep veshkën për shpëtimin e burrit të saj

Gruaja jep veshkën për shpëtimin e burrit të saj Remzi Basha, një shqiptar nga Suhareka që jeton në Suedi do të ndihej i vetmuar kur do të kuptonte se jeta e tij ishte në rrezik. Poeti ishte diagnostikuar me një sëmundje në veshkë, si pasojë e së cilës i ishte rrezikuar edhe jeta. E vetmja… Read More ›

Aziz Murati krijues dhe piktor nga ish (Hajkobilla) Gjelberishta e Gallapit !

  Aziz Murati njëri ndër personalitet e para që ndoqi arsimin dhe u bë juristi i tretë në gjithë Kosovën. Ai pos , punës profesionale shkruante ndërkohë, po edhe ishte një piktor autodidakt i cili la peizazhe dhe vepra arti si piktura ne mesin e tyre edhe librin . Fshatin e tij e përshkroi edhe… Read More ›

Ekskluzive:Azem Hertica vrau serbin zullumqar para 57 viteve,sot u fotografua ne vendin e ngjarjes(foto+video)

Azem Makolli pas 57 viteve fotografohet ne vendin ku e vrau serbin zullumqar Dushanin nga Turuqica. Perderisa Selman Kadria kendohet ne kenge, dhe pak kush mundet ta kujton si ngjarje te vertet,Azem Makolli i cili veproi po thuajse ne menyrë te njejtë është ende i gjallë.Azemi keto ditë ishte pikërisht ne vendin e ngjarjes ne… Read More ›

Njihuni me gipserin shqiptar që qarkullon 12 milion franga në vit, është katolik, ndihmoi ndërtimin e xhamisë

Genigips” është lidere e tregut të punës në „baustellet“ e Zvicrës gjermanofolëse. Kompania e pronarit shqiptar radhitet ndër firmat më të njohura të gipsit në kantonin e St. Gallenit. „Kam momentalisht 52 „baustella“, mund të them lirisht se kemi 6-7 vite që jemi kështu të angazhuar me një numër të madh të punëve“, tregon pronari… Read More ›

Koleksioni i Albert Kahn, Shqipëria me ngjyra, 1913 (Foto)

Misioni i parë i Arkivave të Planetit i planifikuar nga profesori Zhan Bryn (Jean Brunhes, 1869-1930) ishte për në Ballkan.

Ja çfarë ndodh kur përplasen dy peshkaqenë (Video)

Zhytësi Adam Malsk, i cili ka xhiruar përplasjen mes këtyre dy kafshëve tha se është jorealiste, pasi disa minuta para incidentit,

Në stratosferë me avion diellor

A është e mundur të arrish stratosferën në 20 kilometra lartësi me një avion që udhëton vetëm me energji diellore? Sipas Raphael Domjan, pilot zviceran dhe ideator i Solar Stratos, një gjë e tillë është e mundur.

Çmenduritë që ia hedhin vdekjes! (VIDEO)

Edhe pse rusët kanë vendosur rekorde në skenat e çmendurive duke ia hedhur vdekjes duke u ngjitur në vinça, në rrokaqiejt, ura dhe katedrale. Ky grup ukrainas i kalon kufijtë e çmendurive njerëzore.