Kuriozitetet rss

Jeta e tmerrshme e vajzave- nuse

Në moshën 11-vjeçare Ghulam u martua me 40-vjecarin Jaiz në një zonë rurale të Afganistanit dhe ajo është vetëm një prej 10 milionë vajzave të vogla që detyrohen të martohen me burra tepër të vjetër për to, nga baballarët apo gjyshërit çdo vit. Në një debat global për të ndaluar martesat e hershme që ndodhin… Read More ›

Më në fund çadra që u reziston stuhive

Shumëkush ka provuar të dalë me çadër gjatë një stuhie dhe e ka parë se sa shpejt deformohet ajo. Tani do keni mundësi që të përdorni çadër në stuhi falë shpikjes së disa të rinjve holandezë, shkruan tema. Ata kanë prodhuar një çadër kundër stuhive, e cila është pak a shumë si një helmetë çiklisti… Read More ›

Detroiti: Një qytet dikur i lulëzuar, tani një fantazmë (FOTO)

Detroiti është qyteti që ka vuajtur më shumë rënien nga shkëlqimi i dikurshëm. Dikur një vend në lulëzim me një industri të zhvilluar, tani është kthyer në një vend të rrënuar. Simboli i autoindustrisë në SHBA, por edhe i muzikës Motown, ka tani rreth 1 milion banorë më pak. Dikur ishte qyteti i katërt më… Read More ›

Shenjat e para të thyerjes së kores së Tokës (Video)

Një sërë tërmetesh të fuqishme që tronditën në prill brigjet e Sumatrës, mund të jenë shenjat e para se po krijohen kufij të rinj të pllakave tektonike, pra se po thyhet fundi i oqeaneve, thotë një studim i ri. Sipas studimit të paraqitur në revistën prestigjioze “Nature”, pos tërmeteve të fundit, ku më i forti… Read More ›

‘The Guardian’ për bunkerët; Duhen ruajtur apo shkatërruar?

LONDER-Bunkerët e ngritur gjatë regjimit komunist janë sërish në qendër të mediave ndërkombëtare. E përditshmja britanike “The Guardian” i dedikoi një artikull bunkerëve, dhe mënyrës së si shqiptarët po sillen me këto objekte. Për disa ata janë shumë të shëmtuar, kujtim i së kaluarës paranojake që duhet zhdukur.

Shndërrohet në ulëse për ta kaluar kufirin, arrestohet (foto)

  Ky është momenti kur një emigrant ilegal është kapur nga policia ndërsa tentonte të hynte në Spanjë, i maskuar si një sedilje makine. Policia vigjilente arriti të kapë 20 vjeçarin nga Guinea, ndërsa ai tentonte të hynte në Spanjë nga Maroku. Ai ishte fshehur në sediljen e pasagjerit të një makine Renault 7, ndërkohë… Read More ›

Zbulohet planeti me kushtet si Toka

Një planet i ri i sapo zbuluar është vendosur në krye të listës së planetëve të dyshuar për ekzistencën e jetës. I quajtur Gliese 163c, në bazë të emrit të satelitit që e zbuloi, planeti ndodhet në hapësirën e temperaturave të përshtatshme për jetesën në një galaksi 49 vite dritë larg Tokës. Pothuajse shtatë herë… Read More ›

Dashnorja ik nga ballkoni, e incizuan fqinjët (video)

Ata janë të lumtur, duhen dhe e bëjnë në banesën e përbashkët. Mirëpo, ekziston një problem, ai është i martuar, dhe një ditë prej ditësh u kthyer më herët në shtëpi. E ajo (dashnorja)? Ajo u gjet në situatë të palakmueshme. Iku nga ballkoni, e bindur se ka arritur të largohet sikur asgjë nuk ka… Read More ›

Shikojeni: Gjyshi e ‘kall bitin’ në techno party (video)

Se në jetë nuk është e rëndësishme sa vjet keni, por si ndjeheni, ka treguar një gjysh i cili është argëtuar ‘çmendurisht’ në një techno party. Plaku, i cili lëviz me ndihmën e mbajtësve, ka treguar lëvizjet e tij më të mira vallëzuese. Plaku i veshur më këmishë dhe pantallona, nga parku ku pushonte iu… Read More ›

Vdes “rusi” 122-vjeçar, “pa duhan, pa alkool dhe pa gra!”

RUSI – Njëri nga njerëzit më të vjetër në botë, dhe me siguri më i vjetri në Rusi, vdiq në moshën 122-vjeçare në shtëpinë e vet në fshatin Serebrajkovk në Republikën e Dagestanit. Siç ka njoftuar ‘Russia today’, Magomed Labazanov ka vdekur nga një sëmundje e papërcaktuar, pasi nuk kishte ngrënë disa ditë. Mendohet se… Read More ›

Shpella e vdekjes (foto)

Një grup prej 200 alpinistësh dhe eksploruesish kurajozë francezë dhe britanikë, ndërmorën një aventurë, sa të rrezikshme aq edhe të bukur. Ata zbritën në një mijë metra në thellësi të tokës, në shpellën “Gouffre Berger” në jug-lindje të Francës, e njohur ndryshe si “shpella e vdekjes”. Në të shkuarën 6 eksplorues kanë humbur jetën në… Read More ›

Zbulohet shpella e Berlusconit

                        Kjo shpellë nën ujë, me një pishinë gjigande, duket sikur është diçka e përgatitur për filmat e James Bond. Në fakt është shpella sekrete e ish- kryeministrit italian, Silvio Berlusconi. Një vend sekret tek vila në Sardenjë me dalje direkt në det, shkruan… Read More ›

Buburreci i telekomanduar (Video)

Kuriozitete-Shkencetaret kane arritur te marrin kontrollin e levizjes se nje buburreci dhe kane dale ne perfundimin se ai mund te shpetoje njerez ne rast katastrofash. Po sikur buburreci te behet “miku” ynë? Edhe pse duket e çuditshme ai mund te ndihmoje shpëtimin e jetëve njerëzore ne rast katastrofash. Kërkuesit e Universitet te Karolines se Veriut… Read More ›

Mimoza e turpshme, me helm si kobra (Video)

Mimoza e turpshme është një bimë e cila i mbledh shumë shpejt gjethet kur preket nga njeriu, kurse vetëm disa minuta më vonë sërish hapet dhe fiton dukjen e mëparshme. Sapo ta prekni, gjethet e saj mblidhen për së brendshmi, sikur turpërohet apo ikën nga sulmuesi. Shkencëptarë besojnë se mimoza e turpshme shfrytëzon mundësinë e… Read More ›

Kamera e fshehur super s…i (VIDEO)

Kamera e Fshehur Me Seksi Qe Keni Pare !!!

Festoi ditëlindjen e 116-të

Gruaja më e moshuar në botë, Besse Cooper, e ka festuar ditëlindjen e 116-të në një shtëpi pleqsh në Monroe të shtetit amerikan, Georgia. “Shikoj punën time dhe nuk konsumoj ushqim të pashëndetshëm”, ka thënë plaka kur është pyetur rreth sekretit të jetëgjatësisë. Ajo është vetëm personi i tetë në botë që e ka arritur… Read More ›