Kalo te lënda

Kategori: Kuriozitetet

Foto spektakolare nga Marsi

Nëse keni ëndërruar ndonjëherë se si është një planet i huaj, zhytuni në këto foto dhe kuptojeni se si është sipërfaqja e Marsit. Fotot e pabesueshme janë sjellë nga roboti […]

Jeta e tmerrshme e vajzave- nuse

Në moshën 11-vjeçare Ghulam u martua me 40-vjecarin Jaiz në një zonë rurale të Afganistanit dhe ajo është vetëm një prej 10 milionë vajzave të vogla që detyrohen të martohen […]

Zbulohet planeti me kushtet si Toka

Një planet i ri i sapo zbuluar është vendosur në krye të listës së planetëve të dyshuar për ekzistencën e jetës. I quajtur Gliese 163c, në bazë të emrit të […]

Shpella e vdekjes (foto)

Një grup prej 200 alpinistësh dhe eksploruesish kurajozë francezë dhe britanikë, ndërmorën një aventurë, sa të rrezikshme aq edhe të bukur. Ata zbritën në një mijë metra në thellësi të […]

Zbulohet shpella e Berlusconit

                        Kjo shpellë nën ujë, me një pishinë gjigande, duket sikur është diçka e përgatitur për filmat e James […]

Buburreci i telekomanduar (Video)

Kuriozitete-Shkencetaret kane arritur te marrin kontrollin e levizjes se nje buburreci dhe kane dale ne perfundimin se ai mund te shpetoje njerez ne rast katastrofash. Po sikur buburreci te behet […]