Kalo te lënda

Buburreci i telekomanduar (Video)

Kuriozitete-Shkencetaret kane arritur te marrin kontrollin e levizjes se nje buburreci dhe kane dale ne perfundimin se ai mund te shpetoje njerez ne rast katastrofash.
Po sikur buburreci te behet “miku” ynë? Edhe pse duket e çuditshme ai mund te ndihmoje shpëtimin e jetëve njerëzore ne rast katastrofash. Kërkuesit e Universitet te Karolines se Veriut kane vendosur një mikro-procesor qe mund te kontrolloje ne distance dhe pa asnjë lloj filli lëvizjet e insektit.

E vendosur si një çante shpine tek buburreci dhe e lidhur me pjesën e barkut dhe antenat, mikro kontrolluesi lëshon sinjale për te njoftuar rrezikun apo pengesat. Ne këtë mënyrë ky insekt ndihmon njerëzit te gjejnë daljen duke ndjekur te njëjtën trajektore. Nëse disa mund te qeshin me zbulimin, shkencëtaret mendojnë se do jete mjaft i rëndësishëm për te shpëtuar personat qe kane ngelur poshtë rrënojave. Mbase kjo do ndryshoje paksa dhe imazhin keq qe kemi për buburrecin.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: