Kalo te lënda

Foto spektakolare nga Marsi

Nëse keni ëndërruar ndonjëherë se si është një planet i huaj, zhytuni në këto foto dhe kuptojeni se si është sipërfaqja e Marsit.

Fotot e pabesueshme janë sjellë nga roboti Curosity, i ulur në Mars prej pak kohësh.

Fotot janë mbledhur dhe janë sjellë në formën e një panorame nga disa të fiksuar pas sondës hapësinore dhe misionit të saj.

Ajo që ka habitur më shumë në fakt është se Curiosity ka sjellë fotot e një shkëmbi, i ngjashëm me disa gurë që janë gjetur në planetin tonë.

Shkëmbi ka marrë emrin e një inxhinieri, që ishte marrë me sondën, por që vdiq pasi ajo u ul në Mars.

Guri Jake Matijeviç duket sikur ka përbërje magme dhe ka pasur ujë kur ka nisur të ngurtësohet.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: