Kuriozitetet rss

Fantazmë pranë Parlamentit britanik?

Një figurë fantazme është kapur nga kamerat duke qëndruar jashtë ndërtesës së Parlamentit të Britanisë në natën e Vitit të Ri. Fotografia rrëqethëse shfaq një figurë të tejdukshme

(FOTO) SHBA, poligami që jeton i lumtur me 5 gra dhe 24 fëmijë

Asnjëherë si në këtë rast koncepti i “familjes së madhe” mund të konsiderohet më i përshtatshmi. Kjo është familja e Brady Williams, një menaxher projekti në industrinë, i cili falë historisë së tij është kthyer në

Në Indonezi masazhet bëhen me gjarpërinj

Në Indonezi masazhet bëhen edhe me gjarpërinj. Disa gjarpërinj të madhësive dhe formave të ndryshme që kalojnë në të gjithë trupin. Ky është ilaçi anti-stres “Snake Therapy”, që është shpikur nga një grua izraelite, e cila kishte vënë re se si gjarpërinjtë qetësonin dhe i largonin tensionin disa miqve të saj.

Nje asteroid me permasa 1 km po i afrohet Tokes

Astronomet ruse te observatorit joshteteror “ISON-NM” zbuluan nje asteroid te ri me diameter me shume se 1 kilometer, i cili po i afrohet Tokes.

Sa kushton me vozit me qera një ditë Bugatti Veyron?

Me një çmim prej rreth 1 milionë euro për modelin bazë, Buggati mbetet njëri ndër veturat më të shtrenjta dhe më prestigjioze në botë që prodhohet në seri. Privilegj për ta vozitur një veturë të tillë në botë janë

Zbulohet harta ilire e astrologjisë, më e vjetra në botë 2.200 vjeçare!

Është zbuluar në Kroaci nga një ekip arkeologësh harta më lashtë e astrologjisë me moshë 2.200 vjeçare! Që nga momenti që kjo hartë doli në dritë, filluan dhe dyshimet e para, për prejardhjen e saj ku dominon ajo e periudhës romake-greke, por arkeologët shprehin mendimin se ajo është një hartë vendase, pra jo e importuar… Read More ›

Shitet uiski 50.000 $

Prodhuesi Skocez ka filluar qysh vitin e kaluar me shitjen e e një lloji të rrallë të uiskit që ishin lënë të qëndrojnë për 50 vjet. Kjo është një sasi e kufizuar e këtij uiskit, për shkak se nga qëndrimi i gjatë i tij, ai është avulluar dhe kanë mbetur vetëm 88 litra, gjë që… Read More ›

2013 viti i Qiellit dhe i astronomisë

Ky vit është vit interesant për të apasionuarit e astronomisë: Dy kometa dhe dy asteroidë do të vizitojnë Tokën. Një objekt famëkeq do t’i ofrohet Tokës më 10 janar 2013, asteroidi Apophis, i cili mban emrin e perëndisë egjiptiane të errësirës. Midis Tokës dhe Apophis do të ketë kësaj here një distancë të mjaftueshme prej… Read More ›

Fotografi të guximshme pranë vatrës së vullkanit!!!

Fotografi i njohur edhe si “Njeriu i vullkanit”, tepër i apasionuar pas profesionit të tij ka rrezikuar jetën për realizimin e imazheve të jashtëzakonshme pranë vatrës së vullkanit. Qëndron shumë pranë zonës së rrezikshme ndërkohë që kolegë të tij kanë humbur jetën pasi janë djegur nga llava tepër e nxehtë, raporton noa. Fotografi G. Brad… Read More ›

Piramida e parë dhe më e madhe në botë ishte ilire?

Një zbulim i fundit ka nxjerrë në pah se piramida më e vjetër në botë e gjetur deri tashti është ngritur në Bosnjë dhe është ndërtuar nga ilirët. Lajmi është bërë i ditur nga një dokumentar i transmetuar nga televizioni “History Channel” dhe ka demonstruar pamje nga piramida afër qytetit Visoko në Bosnjë, piramidë që… Read More ›

Plaku e vë në zjarr Televizionin

Plaku e vë në zjarr Televizionin – Kamera e Fshehur

Është 96 vjeçar – u bë baba

Ramjit Raghav nga India është mashkulli më i vjetër në botë që është bërë baba. Ai është 96 vjeçar dhe tashmë e ka thyer rekordin personal. Para dy vitesh, atij i lindi djali Karamjit dhe asokohe, Raghav e fitoi për herë të parë titullin e babait më të moshuar. Edhe pse atëherë u betua se… Read More ›

Njeriu i vitit 3000? I transformuar!(foto)

The Sun ka nxjerrë portretin e njeriut të vitit 3000. Në të ardhmen ai do jetë pak më i gjatë po aspak i kendshem per t’u pare… Anatomia jone evoluon me kohën. The Sun është argëtuar paksa duke krijuar portretin e njeriut të vitit 3000 duke u bazuar në parashikimet e ekspertëve të anatomisë. Për… Read More ›

Ja sekreti i gurit gjigant, që qëndron në ajër

Një fenomen i veçantë ndodh në fshatin Al-Hassa në Arabin Saudite, ku një gur gjigant një herë në vit gjatë muajit prill qëndron në ajër në një distancë prej 11 cm nga sipërfaqja e tokës për rreth 30 minuta, transmeton ‘Shekulli’ një shkrim. Thuhet se para disa vitesh, një kriminel u vra pikërisht pas këtij… Read More ›

Kapela me dëgjuese, një atraksion i ri për dëgjimin e muzikës

Besojmë  se deri tani keni hasur apo keni përdorur kapele me dëgjuese apo nga ato për dëgjimin e muzikës, mirëpo shumica prej tyre kanë qenë jashtë standardeve, pa stil dhe nga ato shpeshherë keni përjetuar kokëdhembje. Këto të gjitha kanë rezultuar të padobishme. Por kapela e re e nxjerrur së fundi në treg e njohur… Read More ›

Foto spektakolare nga Marsi

Nëse keni ëndërruar ndonjëherë se si është një planet i huaj, zhytuni në këto foto dhe kuptojeni se si është sipërfaqja e Marsit. Fotot e pabesueshme janë sjellë nga roboti Curosity, i ulur në Mars prej pak kohësh. Fotot janë mbledhur dhe janë sjellë në formën e një panorame nga disa të fiksuar pas sondës… Read More ›