Kalo te lënda

Popujt më inteligjentë, po shqiptarët?

LifeStyle_intelegenca_310750424Një studim i kryer së fundmi ka treguar se me koeficientin mesatar të inteligjencës prej 90 IQ, shqiptarët mbajnë vendin e 17-të, sëbashku me boshnjakët dhe kroatët në listën e 113 vendeve të botës. Vendin e parë me inteligjencën mesatare prej 108 IQ e ka Singapori, pasuar nga Koreja e Jugut, Japonia, Italia, Islanda, Mongolia, Zvicra, Austria, Kina dhe Luksemburgu.

Sa i përket fqinjëve tanë, më të zgjuarit janë qytetarët e Maqedonisë me 91 duke zënë vendin e 16-të, ndërsa serbët renditen të 18-it me koeficientin 89 IQ. Nga ana tjetër e monedhës qëndrojnë dhe ata më pak inteligjentë. Ata janë Guinea Ekuatoriale, Santa Luçia, Mozambiku, Gaboni dhe Kameruni.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: