Kalo te lënda

Mimoza e turpshme, me helm si kobra (Video)

Mimoza e turpshme është një bimë e cila i mbledh shumë shpejt gjethet kur preket nga njeriu, kurse vetëm disa minuta më vonë sërish hapet dhe fiton dukjen e mëparshme.

Sapo ta prekni, gjethet e saj mblidhen për së brendshmi, sikur turpërohet apo ikën nga sulmuesi. Shkencëptarë besojnë se mimoza e turpshme shfrytëzon mundësinë e mbledhjes së gjetheve për të penguar sulmuesin potencial.

Me origjinë është nga Amerika Jugore dhe ajo Qendrore, por mund të gjendet anembanë tërë botës. Mirëpo, ajo është një bimë shumë helmuese, në qoftë se përpihet, ndërsa forca e helmit të saj është si helmi i gjarprit Kobra.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: