Kalo te lënda

Gazetari serb Pantic ne mbrojtje te sportit kosovar, dhe shtetit te Kosovës(video)

I irituar nga mos realizimi i ndeshjes se hendbollit ne mes te Serbisë dhe Kosovës,Pantic shperthen me akuza te renda per garnituren udhëheqëse te politikes serbe.
Akuzat me fakte te cilat ja dedikon kryesisht presidentit serb Vucic, do te duhej t’i mesonin grupi negociator kosovar.Nder te tjera Pantic ne kete paraqitje televizive thot:Politikanet serb duhet te ju kerkojn falje te gjithe popujve tjer te ish Jugosllavis per torturat dhe maltretimet e vrasjet qe jau kan bere.Keto vrasje jane me te tmershmet ,qe nga lufta e dyte boterore e kendej.Keta politikan nacionalist serb jane te njejtit,po ata te viteve te 90-ta, te cilet na e prune luften, dhe jane ne gjendje me luftue deri ne serbin e fundit per trojet e Kosoves

Ju njoftojm se Pantic ishte komentator i sportiti ne ish Jugosllavi(ne RTB), dhe shume shqiptar e kan mesuar gjuhen serbe duke i degjuar transmetimet televizive te futbollit pikerisht nga Millojko Pantic.Se ai nuk ka ditur te urren kurr shiptaret,eshte treguar shume here edhe nga keto transmetime televizive duke qene neutral gjithmon edhe ndaj sportisteve shqiptar.
Para disa muajsh Pantic ka propozuar qe Serbia te luan loje miqesore kunder Kosoves pikerishte ne Prishtine ne shej respekti per pranimin e federates se futbollit kosovar nga FIFA.

Per cudi asnje medium kosovar nuk ka  pasqyruar kete paraqitje te gazetarit me shume renome Pantic.Kjo paraqitje e Panticit me shume eshte shpernda ne menre individuale neper rrjetet sociale.Sigurisht mediumet kosovare me shume jane te perqendruara te raportojn sipas direktivae te poltikaneve kosovar,me stilin:Thaci e shajti,Vucici u tut,ja dha doren,sja dha doren .Me kesi titujsh kryesisht merren mediat ne gjuhen shqipe te Kosoves,kur i dedikohen raporteve Kosove-Serbi.
Edhe perkunder mos raportimit nga mediumet shqiptare kjo video ka marr mbi 130 000 klikime

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: