Lajme rss

FFK bashkoi të rinjët shqiptar ne Oslo te Norvegjisë

Pér dy dité qendruan ne Oslo te Norvegjisé treneret e grup moshave te ndryshme te reprezentacionit te Kosovés:Besnik Kollari,Isa Sadriu,Gazmend Haliti dhe Kushtrim Munishi,ne testimin e talenteve shqiptar me venbanim ne Skandinavi. Ky lloje organizimi quhet Kampi Stervitor FFK,dhe organizohet çdo vit. Gjate gjithé kohés mbretéroi atmosfere pune dhe gezimi pér takimin e perbashket te… Read More ›

Kirsan Ilyumzhinov paraqet kandidaturën e tij 2018 për President të FIDE, Në Bordin e tij edhe Behgjet Pacolli në cilësinë e zv.Presidentit

Më 26 prill, kreu i Federatës Ndërkombëtare të Shahut (FIDE) Kirsan Ilyumzhinov konfirmoi qëllimin e tij për të marrë pjesë në zgjedhjet presidenciale të FIDE. Ai deklaroi këtë në një konferencë shtypi në Interfax,rapotron Kosovalb.com Zgjedhja e presidentit FIDE do të mbahet në Batumi më 3 tetor 2018. Për të marrë pjesë në zgjedhje, është… Read More ›

Madeleine Albright: Kur serbët u hodhën në sulm, UÇK-ja ia mbathi,ndersa fshatarët u trajtuan mizorisht nga serbët

Rugova na kërkoi që Kosova të bëhet shteti i 51-të amerikan Ish-sekretarja amerikane e shtetit Madeleine Albright përshkruan takimet me Ibrahim Rugovën dhe zararin që kishte bërë politike amerikane, kur i kishte shtyrë liderët shqiptarë të takonin Slobodan Miloshevic-in. Si u ndreq pastaj ky zarar? Hollësi nga libri: Madeleine Albright «Madam Secretary: a memoir», Miramax… Read More ›

Fatmir Limaj takon afaristet nga Skandinavia

Afaristë shqiptar nga Skandinavia, informohen për kushtet për investime në Kosovë Afaristë shqiptar nga Skandinavia, informohen për kushtet për investime në Kosovë Ambasada e Kosovës në Stokholm, nën patronatin e të ngarkuarit me punë Ambasador, Sedat Burrniku, në bashkëpunim me Rrjetin e Bizneseve në Suedi, me kryetar Halim Hoti dhe nënkryetar, Milaim Makolli, realizoi takimin… Read More ›

Gazetari serb Pantic ne mbrojtje te sportitit kosovar, dhe shtetit te Kosovës(video)

I irituar nga mos realizimi i ndeshjes se hendbollit ne mes te Serbisë dhe Kosovës,Pantic shperthen me akuza te renda per garnituren udhëheqëse te politikes serbe. Akuzat me fakte te cilat ja dedikon kryesisht presidentit serb Vucic, do te duhej t’i mesonin grupi negociator kosovar.Nder te tjera Pantic ne kete paraqitje televizive thot:Politikanet serb duhet… Read More ›

Arrestim interesant i nje serbi ne Kosové

Policia e Kosovës e ka arrestuar sot pasdite një serb në komunën e Klinës. Milorad Zajic u arrestua në Stacionin e Policisë në Klinë, pasi shkoi për t’u informuar për një vjedhje që i kishte ndodhur, raporton KTV. Pas arrestimit në Klinë ai është bartur në Prishtinë dhe dyshimet e Prokurorisë janë se ai lidhet… Read More ›

4 lugë gjelle në ditë dhe kanceri do të tërhiqet: Një shkencëtar i njohur rus zbulon një recetë për ilaçin më të fuqishëm natyror, të cilin mund të bëni vetë!

Sipas shkencëtarit rus hristo Mermerski, ekziston një recetë për një ilaç shtëpiak që shëron kancerin. Sipas fjalëve të Profesor Marmelski nga igjeratë, receta e tij është në të vërtetë ushqim që ndihmon tërë trupin dhe nëse është fjala për kancerin, do të ndihmojë të tërhiqet. Ilaçi i jashtëzakonshëm që mund të bëhët në shtëpi ndihmon… Read More ›

Oslo: U dha premiera e filmit dokumentar per Jahush Shkreten dhe u promovua libri i Prof.Nusret Pllanes…(video)

Me 24.02.2018 në Oslo u dha premier filmi dokumetnar kushtuar luftëtarit të lirise Jahush Shkreta si dhe u promovoua botimi i VIl-të i librit të Prof. Dr. Nusret Pllanës, me titull: “Terrori i Serbisë pushtuese mbi shqiptarët 1844-1999 Ne fillim te keti organizimi ,Prof.Nusret Pllana foli per vepren e keti luftetari si dhe per aktivitetin… Read More ›

Ilir Latifi fitoi me nderprerje ne rundin e pare ndaj Ovince Saint Preux (video)

Fitore senzacionale e Ilir Latifit,kunder njeriut nr 5 ne botë ne kete kategori

Dëshmia e rrallë/Libri i autorit serb në vitin 1877: Si i dëbuam dhe vramë shqiptarët nga Nishi

Shkrimtari dhe përkthyesi nga Suedia, anëtar i Kreyesisë së Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI Albani”, Suedi dhe nënkryetar i saj, Hamit Gurguri, këto ditë nga gjuha serbe në gjuhën shqipe ka përkthyer librin e autorit serb Dimitrije Mita Petroviq me titullin në origjinal “Borbe u Toplici 1877 – 1878” (shqip: Luftimet… Read More ›

ZHDUKJA FIZIKE E KOMBIT TONË-STRATEGJI E VJETËR DHE PRIMITIVE SERBE (1844-1900)

PAS LETARGJISË SËRISH ZGJOHET FANTAZMA (1844-1875) 1.PËRBALLË PANSERBIZMIT Shovenizmi serbomadh është një nga ato tipare me bazë racore dhe klasore që fatkeqësisht, nga koha në kohë, është shfaqur në trupin dhe në trurin e kombit serb. Ai, i ushqyer me qëllime antishqiptare, i verbuar nga mitet sllavomëdha e serbomëdha të ngjyrave më dehëse mesjetare, u… Read More ›

Sarpsborg : Rilindja fituese e turnirit jubilar te Pavarësisë se Kosovës

  Per hir te ditës së Pavarësisë se Kosovës, u mbajt turniri tradicional i Pavarësisë së Kosovës,kesaj radhe per hir te dhjet vejtorit.Ky turnir zhvillohet nen organizimin e shoqates humanitare Albanor me seli ne Halden.Kjo shoqate nga organizimet e tilla ka ndertuar 41 shtepi per te varferit ne vendëlindje.Ne kete turnir morren pjesë 16 ekipe… Read More ›

Norvegji: Shoqata Nene Tereza me program te shkelqyeshem festoi 10 vjetorin e Pavarësisë se Kosovës(foto+video)

Shoqata” Nene Tereza” ne Ski te Norvegjise dha nje program të shkelqyeshem me nxenesit e shkolles, qe funksionon ne kuader te kesaj shoqate. Mesuesi i palodhshem Imri Trena si gjithmon me nxenesit e ti zbukuron cdo organizim kombetar,kesaj radhe i ndihmuar nga koreografja e vallezimit Arta Drenica Mexhuani e cila po tregohet shume e suksesshme… Read More ›

Studenti kosovar që merr oferta pune nga e gjithë bota, ka një thirrje për Qeverinë

Në prag të 10 vjetorit të pavarësisë së Kosovës, shteti ynë përballet me numër të madh të papunësisë. Shumë studentë të cilët kanë përfunduar studime në universitetet më prestigjioze në botë, në Kosovë vazhdojnë të mbesin si të papunë përderisa shtetet e huaja bëjnë çmos që ata ti punësojnë, transmeton “Zeri.info”. I tillë është edhe… Read More ›

Aziz Murati krijues dhe piktor nga ish (Hajkobilla) Gjelberishta e Gallapit !

  Aziz Murati njëri ndër personalitet e para që ndoqi arsimin dhe u bë juristi i tretë në gjithë Kosovën. Ai pos , punës profesionale shkruante ndërkohë, po edhe ishte një piktor autodidakt i cili la peizazhe dhe vepra arti si piktura ne mesin e tyre edhe librin . Fshatin e tij e përshkroi edhe… Read More ›

Suedi:Shqiptarit burg i përjetshëm për vrasëjen me sopatë

Shkrim nga Aftonbladet Një shqiptar 36 vjeç e kishte goditë disa here në kokë me sopatë vajzën e të dashurës së tij në vitin 2017. Vajza kishte vdekur pas disa ditësh në spital. Gjykata e shkallës së dytë tash ashpërsoi dënimin e tij duke e ngritur në denim me burg të përjetshëm, dëbim dhe dëmshpërblim…. Read More ›