Kalo te lënda

20 vite burg ne Shqiperi,per asgje.

Kishte ik nga Jugosllavia ne Shqiperi si i ri me shprese per shkollim ,atje e priti ferri.
Ky eshte Nazmi Berisha nga fshati Dyz-Podujeve,i cili jeton ne Norvegji qe 30 vite.Keto dite ishte nje reportazh per te ne shtypin norvegjez.
Nazmiu ka botuar edhe liber per torturat ne burgjet e Shqiperis.Libri i ti ka pas bere jehone te madhe,dhe ishte botuar me fejtone ne gazeten ditore”Zeri”dikur.
Ne promovimin e librit ne Oslo, ishte pjesemarres edhe Adem Demaci, me te cilin tregonin pervojat ne burgjet e dy shteteve, te denuar per idealin e njejt.
Nazmiu tani éshté  80 vjecar dhe nuk ka krijuar familje, sepse ishte demtuar edhe ne menyren me qnjerzore ne torturat e burgjeve e Shqiperise.
Ne burg qendroi nga viti 1959 deri ne vitin 1980,kur ishte vizituar nga Amnesty Internscional dhe ishte ndihmuar nga Melanie Andersen,letren e se ciles po e mban ne dore ketu ne foto,duke treguar se kjo leter ja shpetoi jeten,shkruan e perditshmja nga Sarpsborgu “Sa” ne reportazhen 2 faqeshe te kesaj gazete.

Kohé me pare televizioni shtetror norvegjez NRK, ka transmtuar nje program dokumentar me Nazmiun te realizuar ne Shqiperi, neper vendet ku ai kishte kaluar tmerrin e rinise nga mosha 20 vjeqare deri ne moshen 41 vjeq.

Sh.Rukovci/Kosovalbaner.com/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: