Norvegji rss

Aktivitet e shqiptarëve ne Norvegji

Oslo: U dha premiera e filmit dokumentar per Jahush Shkreten dhe u promovua libri i Prof.Nusret Pllanes…(video)

Me 24.02.2018 në Oslo u dha premier filmi dokumetnar kushtuar luftëtarit të lirise Jahush Shkreta si dhe u promovoua botimi i VIl-të i librit të Prof. Dr. Nusret Pllanës, me titull: “Terrori i Serbisë pushtuese mbi shqiptarët 1844-1999 Ne fillim te keti organizimi ,Prof.Nusret Pllana foli per vepren e keti luftetari si dhe per aktivitetin… Read More ›

Lobi në Norvegji, shpërndan libra në gjuhën shqipe për komunitetin shqiptar

Lobi Euro-Atlantik Shqiptar në Norvegji, për nder të 10 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, ka shpërndarë 200 libra në gjuhën shqipe, për mesime plotësuese. Elmane Emiri dhe Lume Tasholli, nga Lobi, ua kanë dorëzuar librat kryetarit të shoqatës “Liria”, në qytetin Kristiansund, Bashkim Hadergjonaj. E gjithë kjo, me qëllim të ngritjes së cilësisë në mësimet… Read More ›

Sarpsborg : Rilindja fituese e turnirit jubilar te Pavarësisë se Kosovës

  Per hir te ditës së Pavarësisë se Kosovës, u mbajt turniri tradicional i Pavarësisë së Kosovës,kesaj radhe per hir te dhjet vejtorit.Ky turnir zhvillohet nen organizimin e shoqates humanitare Albanor me seli ne Halden.Kjo shoqate nga organizimet e tilla ka ndertuar 41 shtepi per te varferit ne vendëlindje.Ne kete turnir morren pjesë 16 ekipe… Read More ›

Në vend të urimit për 10 vjetorin e Pavarësisë

Nga Daut Haxhaj Në prag të shënimit të dhjetëvjetorit të Pavarësisë së Kosovës, në vend të urimit po shkruaj për dështimet që vendi ynë vazhdon t’i bëjë si pasojë e Qeverisë dhe institucioneve bartëse.. Viti 2018, mund të themi lirisht, se konsiderohet vit i sfidave më të mëdha për shtetin e Kosovës. Çështja e ratifikimit… Read More ›

Bardhyl Kadolli shembull i suksesit ne Norvegji(foto)

Nje tjeter kosovar i cili me angazhimin e ti, po arrin sukese dhe po tregohet shembull për të mirë. I ardhur ne Norvegji ne fund te vitit 2013, me nje status per pune sezonale 3 mujore,Bardhyl Kadolli arriti qe permes kanaleve zyrtare te aplikon per leje pune te rregullt.Vendosshmeria e ti u shpague, dhe me… Read More ›

Muhamet Sejdiu u mirëprit ne Norvegji(video)

Ne shoqatën Nene Tereza ne Ski te Norvegjisë,mbretroi atmosferë e hareshme qe do te mbahet mend. Kengetari Muhamet Sejdiu i percjellur edhe nga kengetari Fisnik Alickaj, krijuan nje atmosferë shumë të hareshme me te cilen u knaqen te pranishmit.Keneget e tyre u percillen me duartrokitje dhe vallezim gjatë tëre kohës. Kosovalb.com ju sjell disa sekuenca… Read More ›

Shënohet dita e bekuar e pavarësisë – Dita e Flamurit kombëtar edhe në Oslo!

Vikendi që po ikën po përmbyllet me shumë kremta të ndryshme duke filluar nga ato sportive, argëtuese me artistë nga vendlindja dhe kjo sot me nxënësit e Shkollës Shqipe, Naim Frashëri i vënë vulën atëdhedashurisë! Per album fotografish  nga ky manifestim kliko ketu Këta nxënës që vijojnë mësimet ne gjuhë shqipe dhe mësim besim janë… Read More ›

Venom Seferi nga Norvegjia ne bashkpunim me kengetarin e madh kosovar(video)

Venom Seferi edhe pse i lindur dhe i rritur ne Norvegji,keto ditë filloi karieren muzikore ne Kosovë.Projekti i parë muzikor vjen ne bashkpunim me Hekuran Krasniqin. Hekuran Krasniqi tashmë i ka mësuar adhuruesit e muzikës së tij që të iu sjell këngë shumë cilësore Pas super bashkëpunimeve me grupin “Fisnikët” këngëtari nga Prizreni këto ka… Read More ›

Shqiptarët garuan me mjaft sukses ne kampionatin e Østfoldit ne shah.

Me 17 Nentor ne Sarpsborg u mbajt kampionati individual ne shah (levizje 5 minutëshe),per regjionin e Østfoldit.Ne kuader te keti regjioni hyjne 17 komuna me disa klube shahu, anëtarët e te cilave kishin drejtë garimi. Ishin edhe 4 bashkatdhetar shqiptar anëtar te klubit Sarpsborg te cilët garuan me mjaft sukses. Derisa Xhafer Berisha fitoi vendin… Read More ›

Oslo : Rilindja fituese e turnirit “Nentori Kuq e Zi” 2017

Ne Oslo te Norvegjisë u mbajt turniri tradicional “Nentori Kuq e Zi”.Kesaj radhe me kete turnir u nderuan heronjet : Fehmi Lladrovci dhe Bekim Berisha.Ky turnir mbahet nen patronatin e klubit fubollsitik Fortuna me seli ne Oslo te Norvegjisë. Turniri ishte një ditor dhe u mbajt ne Bjørnholthallen,ne tri fusha ne te njejten  kohë .Ishte… Read More ›

Rakkestad: Adriatik Livs fitues i turnirit Zahir Pajaziti

Ne Rakkestad te Norvegjisë u mbajt turniri i tretë tradicional Zahir Pajaziti,ne futsal. Ky turnir mbahet per nder te ditëlindjes se heroit kombetar Zahir Pajaziti, kesaj radhe per ditëlindjen e ti te 55-të. Ne turnir morren pjesë 18 ekipe nga viset e ndryshme te Norvegjisë dhe Suedisë. Me kupa u nderuan : 1.Adriatik Livs, 2.Autokton… Read More ›

Sarpsborg: Shemsiu fitues i turnirit perkujtimor per nder te Arne Roger Jensen

Ne Sarpborg te Norvegjise u mbajt turniri tradicional ne shah,per hir te shahistit Arne Roger Jensen, i cili ndrroi jete vite me parë ne moshen 47 vjeqare.Arne Roger ishte nje nder shahistet me te suksesshem te gjitha kohrave te Sarpsborgut, i cili ishte 15 here kampion i keti klubi. Klubi i shahut Sarpsborg ne bashkpunim… Read More ›

Publikohet traileri i filmit norvegjez ‘Gjengangere’, pjesë e tij edhe aktori shqiptar Arben Bala

Aktori shqiptar Arben Bala i cili karrierën e tij po e zhvillon në Norvegji, tashmë ka arritur të shndërrohet në një aktor mjaft të pëlqyer atje, kjo pasi ai është bërë pjesë e shumë filmave e serialeve të famshme, duke arritur tashmë në atë pikë saqë të jetë ndër aktorët më të kërkuar sidomos kur… Read More ›

Norvegji: Turniri tradicional “ZAHIR PAJAZITI” do te mbahet me 29 Tetor 2017

1 Nentori 1962 është data e lindjes se heroit Zahir Pajaziti Shoqata Albanor me seli ne Halden te Norvegjisë ne shenjë respekti per heroin ,organizon turnir humanitar ne futsallë Ky turnir është tradicional dhe mbahet per hir te ditlindjes se heroit Zahir Pajaziti,kesaj radhe per 55 vjetorin e lindjes se ti. Turniri ështe njeditor dhe… Read More ›

Video-Investigim/Si refuzoi qeveria shqiptare 22 milionë euro investime nga Norvegjia në bujqësi

Kompania norvegjeze “Frupor” shfaq interes për të ndërtuar një fermë të madhe në Komunën Topojë të Fierit. Investimi kapte shifrën e 22 milionë eurove ndërsa do të punësoheshin mbi 1300 persona. Pavarësisht planit të detajuar të investimeve, norvegjezët u eleminuan pas 7 vitesh zvarritje nga një kompani e cila nuk publikoi asnjë projekt. Dyshime të… Read More ›

Sarpsborg: Bujar Shala fton te gjithe shqiptaret ta votojne(foto+video)

Kandidati per deputet ne zgjedhjet nacionale ne Norvegji,Bujar Shala,fton te gjithe shqiptaret ta votojne. Ai premton se do te jet zeri i tyre ne parlamentin norvegjez. Ne nje takim te organizuar me shqiptaret aktiviste te Østfoldit, Bujari beri ftese  që te marrin pjese edhe ne orgazimin e fushates qe do te mbahet te Enjëten me… Read More ›