Kalo te lënda

Sarpsborg : Rilindja fituese e turnirit jubilar te Pavarësisë se Kosovës

 

Per hir te ditës së Pavarësisë se Kosovës, u mbajt turniri tradicional i Pavarësisë së Kosovës,kesaj radhe per hir te dhjet vejtorit.Ky turnir zhvillohet nen organizimin e shoqates humanitare Albanor me seli ne Halden.Kjo shoqate nga organizimet e tilla ka ndertuar 41 shtepi per te varferit ne vendëlindje.Ne kete turnir morren pjesë 16 ekipe dhe u tubuan 34 270 kr norvegjeze(perafersisht 3 400 euro)

PER FOTO ALBUM KLIKO KETU

Rilindja fituese pa konkurencë të dejnë.Klubi me i vjeter shqiptar ne Norvegji,që momentalisht bëne gara ne div III te,sot ne formacionin e vet kishte edhe futbollistin nga elita e futbollit norvegjez Tobias Heinz  i cili shenoi disa super gola njeherit u shpall edhe futbollisti me i mire i turnirit. Cilësia e tyre u tregua pikërisht ne finale, te cilën e fituan 6:0 kunder ekipit Vushtrri.

1.Rilindja

2.Vushtrria

3.Dukagjini

Turnirin e pasuruan me pjesëmarrjen e tyre edhe grupi i veteranëve.Ne kete kategori vendin e parë e fituan Kosova boys,ndersa e dytë Xhamia Sarpsborg.

Me kupa u nderuan perveq ketyre ekipeve edhe ekipi FER PLAY :Albanor A.S

Futbollisti me i mirë Tobias Heinz ,portier me i mire Veton Prekazi Vushtrri si dhe referet e palodhshem Nermini dhe Asimi te kombesisë boshnjake.

Nderimi per dhurimin e ktyre kupave ju be Xhemadin Nezirit, nejrit nga aktivistet kryesor te klubit futbollistik Rilindja ne Oslo

Vlen te theksohet se turniri u zhvillua pa kurfar ekcesi dhe e shume sukses.

“Edhe pse aspak nuk jam mire nga shendeti kohën e fundit, aktivitetin tim humanitar nuk mund ta ndali.Me obligojne nevojat e shumta te njerëzve   shume te varfër dhe pa kulm mbi kokë,por edhe njerzit e mire te cilet janë te interesuar me kontribuar ne kete formë ,te cilen e kemi filluar vite me parë.Kemi ndertuar 41 shtepi per nje periodë te shkurter kohore, dhe shpresoje qe ky numer to te shtohet kesaj vere gjatë pushimeve verore, kur i finalizojme projetkete tona vjetore.

Ne kete turnir u tubuan 30 000 kr norvegjeze nga 16 ekipe pjesëmarrëse dhe disa  pagesave te njerëzve te mire.Falendoroje te gjitha ekipet që muarrën pjesë nga shume vise te Norvegjisë, por nje falenderim i veqant per vllezerit Lajqi nga Oslo, te cilet perveq pageses normale per dy ekipet e tyre pjesëmarrese,  dhuruan edhe 5 300 kr tjera per fondin Albanor,gjithashtu falenderoj aktorin Arben Bala i cili ne pamundesi te sjell nje ekip ,pagou 1000 kr vetem. Nje pagesë te till nga 1000 kr e ka bere edhe Sylë Duriqi ,i cili keshtu ka vepruar edhe ne dy turnire tjera kete vit.Vlen te theksohet se keta te dy Arbeni dhe Syla i kan dhuruar fondit edhe javen e kaluar nga 1000 kr ,gjatë nje takimi rasti qe kisha me ta.Me nga 500 kr kan kontribuar edhe Rrustem Shala dhe Hysni Dushi.I jemi falenderues edhe klubit Fortuana qe vazhdoi traditen  pjesëmarrjes me dy ekipe si gjithmon ne organizimet tona humanitare.”tha Mexhit Merovci nga fondi Albanor,per Kosovalb.

Shkrim nga Sh.R Kosovalb.com

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: