Kalo te lënda

Sarpsborg: Shemsiu fitues i turnirit perkujtimor per nder te Arne Roger Jensen

Shemsi Rukovci ne foto me te dytin dhe te tretin

Ne Sarpborg te Norvegjise u mbajt turniri tradicional ne shah,per hir te shahistit Arne Roger Jensen, i cili ndrroi jete vite me parë ne moshen 47 vjeqare.Arne Roger ishte nje nder shahistet me te suksesshem te gjitha kohrave te Sarpsborgut, i cili ishte 15 here kampion i keti klubi.

Klubi i shahut Sarpsborg ne bashkpunim me familejn e Arne Roger Jensen ,do te mbajn tunir tradicional ne levizje te shpejta cdo vite, ne shenje perkujtimi per kete shahist, i cili shkoi ne moshen mjaft te re.Turniri është i pranuar ne federaten e shhahut norvegjez si turnire oficiel

Ne kuader te kesaj me 13 tetor 2017 ne 50 vjetorin e lindjes se Arne Roger Jensenit ,u mbjat tuniri i pare ku morren pjese 29 shahist nga Ostfoldi.

Ne fillim te keti turniri u mbajt nje fjale rasti per Arne Roger Jensen, ku u fol per karieren e ti te bujshme nga Sigmund Lude,ndersa ne vazhdim ne shenje respekti per pjesemarrjen kaq masive, pjesmarresit i falenderoi motra e Arne Roger Jensen,Hanne.

Turniri u zhvillue  ne dy grupe, nga te cilat ne finale shkuan 8 me te miret .

Vendin e pare me plote meritë e fitoi shahisti kosovar Shemsi Rukovci, i cili ne finale fitoi 6,5 nga 7 pike te mundeshme,vendin e dyte Lars Eric Eriksen me 5 ,ndersa ne vendin e tretë Raad Mirza me 4,5

Shemsiu u nderua me kupen e pare te keti turniri, si dhe me nje shume simbolike te hollash.

Ai tregoi nje forme te mire duke llogaritur qe nga gjithsejt 21 pike te mundeshme fitoi 19 duke e llogaritur edhe lojen ne grupe para finales.

Vlen te theksohet se edhe  Driton Jashari tregoi nje forme te mire gjithashtu.Fitoi 4,5 ne finale  ndersa 15 nga 21 te mundeshme duke e llogritur edhe lojen ne grupe.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: