Kronikë rss

Vrasje në tentativë në Prishtinë

Si rezultat i intervenimit te shpejtë të njësiteve policore raportohet se janë arrestuar tre të dyshuar meshkuj

Policia austriake kapë 21 kosovarë pa dokumente

Bëhet fjalë për 21 shtetas kosovarë, prej të cilëve pesë gra në mes 29 dhe 46 vjeçe, katër vajza të moshës 2 deri 16 vjeçe, një fëmijë 2 vjeç dhe dy djem 17 vjeçarë.

Një adoleshente shqiptare mes viktimave të “Norman Atlantic”

Është edhe një 15-vjeçare shqiptare mes 11 viktimave të konfirmuara deri më tani në tragjedinë e tragetit “Norman Atlantic”.

Policia kap edhe 36 kosovarë duke hyrë ilegalisht në Gjermani

Në dy raste të ndara janë zbuluar gjithsej 36 shtetas kosovarë duke kaluar me tren nga Çekia në Gjermani.

Plagosje me armë zjarri në Gllogoc

Policia e Kosovës ka njoftuar se dje rreth orës 14:40 në fshatin Tërstenik në Gllogoc ka ndodhur një palgosje me armë zjarri. Raportohet se një mashkull K/Shqiptar ka kërkuar ndihmë mjekësore në Sh. Sh. Gllogoc pasi që i njëjti kishte marrë plagë nga arma e zjarrit që dyshohet të jetë vetë –plagosur. Viktima është dërguar… Read More ›

Ja përse u dogj stadiumi “Riza Lushta” në Mitrovicë (Foto)

Stadiumi “Riza Lushta” në Mitrovicë, sot në orët e mëngjesit është kapluar nga zjarri. Zjarri kishte përfshirë një pjesë të tribunave.

Aksident në Rrugën e Kombit, 3 viktima nga Kosova (foto)

Një aksident i rëndë rrugor u mori jetën tre personave në Rrugën e Kombit. 2 të tjerë u plagosën. Rreth orës 15.00 dy autovetura u përplasën në urën e Uzinës,

Jean Paul Jacque heton akuzat ndaj EULEX-it

Përfaqësuesja e Lartë për Politikë të Jashtme, e Bashkimit Evropian, Frederika Mogherini, ka emëruar ekspertin e pavarur ndërkombëtar, i cili do të merret me vlerësimin e mandatit të EULEX-it. Me fokus të veçantë, ky ekspert do të merret me akuzat për korrupsion të lartë brenda këtij misioni në Kosovë.   Eksperti i caktuar, është Jean… Read More ›

Horror në Meksikë, vriten dhe digjen 45 studentë

Tre persona u arrestuan nga policia e Meksikës, për shkak të tragjedisë në Iguala, pasi pranuan vrasjen dhe djegien e pjesës më të madhe të 45

Selfie i kushton studentes me jetë

Sylwia Rajchel (23), studente polake, vdiq pasi ra nga ura duke bërë selfie.

Në ferr të drogës dhe prostitucionit! (Video)

Valin (27), Amanda (25) dhe Tiffany (22) ishin nxënëse të shkëlqyera – fëmijë për shembull. Por, gjatë viteve u bënë të varura nga droga.

Gjatë vitit 2013, 1207 pacientë vdiqën në klinikat e QKUK-së

Numri i të punësuarve në institucionet publike shëndetësore në vitin 2013, ishte 13.618. Nga numri i përgjithshëm i të punësuarve, 57 për qind ishin femra,

Brukseli: 18 pjesëtarë të EULEX-it nën hetime

Në Bruksel flitet për 18 pjesëtarë të saj qe janë nën hetime.BE-ja gjithnjë e më e shokuar me skandalet e misionit të rendit dhe ligjit në Kosovë.

Arrestohen dy persona të shpallur në kërkim

Njësitet patrulluese të Policisë së Kosovës në Gjilan në dy raste të veçanta kanë arrestuar dy persona të kërkuar nga Gjykata Themelore e kësaj komune.

Kështu bëhet shitblerja e vajzave skllave të ISIS (Video)

Një video e publikuar në internet tregon se çfarë ndodh me femrat që zihen rob nga terroristët e Shtetit Islamik. Ata shihen aty duke qeshur e diskutuar për shitjen dhe blerjen

Bllaca reagon për skandalet në EULEX: Me ta i sqaroj raportet pas 10 nëntorit

Nazim Bllaca, i vetë-shpallur agjent i Shërbimit Informativ të Kosovës (SHIK) , është lajmëruar nga burgu. Ai pak më parë ka postuar një koment në faqen e tij në Facebook.