Kalo te lënda

Krijuesit nga Mergata dhe Ministria e Diasporës ne bashkpunim mbajten shume organizime te perbashketa(foto+video)

Nën patronatin e Ministrisë së Diasporës të Qeverisë së Kosovës dhe të Lidhjes së Krijuesve Shqiptare në Mërgatë,gjate muajit korrik dhe gusht 2018 u mbajten takimet tani tradicionale te krijuesëve nga mërgata shqiptare.
Keto oragnizime u mbajten ne vende te ndyshme te trojeve shqiptare, si ne Ulcin,Gjakove e gjetiu,por Kosovalb ishte prezent vetem ne organizimet e dy ditëve te fundit në Orllan,Prekaz dhe ne Valbonë.


Oganizimi i udhetimit grupor me autobus nga Ministria e Diaspores keto takime i beri edhe me te hareshme.Nga Biblioteka Kombetare ku ishte vend takimi e deri ne Orllan,te pranishmit u paraqiten nepermes mikrofonit me humore te ndryshme, ku dominoi zyrtari i lart i Ministrise se Diaspores,Shani Hamitaga,me humorin e ti te pelqyeshem ,i cili shpesh her u nderpre me duartrokitje.
Në kompleksin turistik të fshatit Orllan perkatesisht ne Restoranin Mileniumi 1 u mbajtë ora letrare me karakter garues – ku Ministria e Diaspores të Republikës së Kosovës dhe shoqata e shkrimtareve të diasporës për punimet me të mira letrare ndane mirënjohje dhe shperblime të tjera
Ministria e Diasporës për pjesëmarrësit e këtyre takimeve tradicionale letrare në kompleksin turistik të Liqeni i Batllavës shtroi një darkë tradicionale, ku ju ofrua një mikpritje dhe përcjellje shoqatës të shkrimtare nga mërgata

Shkrimtare nga diaspora vizituan shtëpin e ikones të rrezistence shqiptare Adem Jasharit në Prekaz, muzeun, komplksine varrezave – ku u vendosen buqeta lule.Ndegjuan Ciceronin e Familje Jashari. Pas vizites në Prekaz marshuta e shkrimtarëve vazhdoi për në Valbonë – ku nga Lidhja e shkrimtareve dhe artisteve të Valbones dhe Tropojës ju be nje pritje e madhe vllazerore – u zvillua një program i larmishëm kulturo -artistik.

Vlen ye theksohet se gjate gjithe udhetimit me autobus per te pranishmit u perkujdes kryetar i Lidhjes së Krijuesve Shqiptar të Mërgatës Hasan Qyqalla i cili kishte kordinuar punet mire me mikepritesit ne Valbone te cilet dhan nje program shume te pelqyeshem artistik.

Udhetimin e pasuruan me leximet e poezive edhe poetet e ftuara mysafire nga vendlindja qe ju bashkangjinten keti grupi :Minire Rukovci Hyseni,Sherife Thaqi ndersa Syle Bajrami dhe Halil Xani perveq qe lexun poezit e tyre ata argetuan te pranishmit me humorin e tyre te kendshem

Vrejtje; Per me shume foto kliko mbi shkronjat e nenvizuara

Sh,R / Kosovalb.com

 

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: