Kalo te lënda

Shkodra në vitin 1913: Fotografi me ngjyra të Shkodrës të shkatërruar nga rrethimi serbo-malazez

Më 21 tetor dy fotografët francezët arritën në Shkodër, ose ashtu siç u quajtën më vonë, Skutari. Kalaja e fundit shqiptare e Luftërave Ballkanike u pushtua më 22 prill nga ushtria serbo-malazeze, duke lënë pas tyre shkatërrime masive. Në fotot me ngjyra, rrënojat qëndrojnë në një kontrast të veçantë me kostume të pasura dhe shumëngjyrëshe të malësorëve shqiptarë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: