Kalo te lënda

Zbulohet kartela shëndetësore e Millosheviqit, vuante nga një sëmundje mendore

Ish-shefi i MUP-it Radmilo Bogdanoviç, i kishte dërguar raportin zyrtar ish-kryetarit të Jugosllavisë Borisava Joviç mbi detajet e kartelës shëndetësore të Sllobodan Millosheviqit. Në dokumentin kofidencianl i shënuar “rreptësisht i besueshëm” dy ditë më parë ishte njoftuar nga ish-kryeministri dhe ministri federal i policisë Zoran Zhivkoviç

Slobodan Miloseviqi, ish-presidenti i RFJ-së dhe Serbisë, vuante nga skizofrenia dhe diabeti, zbuloi ish-Kryeministri dhe Ministri i Brendshëm Federal Zoran Zhivkoviç.

Dokumenti ishte miratuar si rreptësisht konfidenciale në vitin 1990, atëherë sekretar i Ministrisë së Punëve të Brendshme republikane.

Një ekzaminim i regjistrave mjekësore dhe veprimeve hetimore të kryer nga punëtorët RSUP ishte e vendosur që Millosheviqi kishte pësuar një tjetër sëmundje, dy prej të cilave janë të kudogjendur: pshichonis schiophienica 295 (një psiko-skizofren) dhe 250,9 diabetit urlitus (diabetes mellitus). Mjekët gjendje mjekësore të Milosevqit e kishin vlerësuar si mjaft e vështirë, dhe aftësia për të punuar ishte ulur ndjeshëm – thuhej në letrën që i është dërguar Bogdanoviq Jovic, më 29 maj 1990, e regjistruar nën etiketën “rreptësisht konfidenciale”.

Zivkoviç i tha se ai besonte në vërtetësinë e këtij dokumenti, sepse ai ishte dorëzuar nga një burim konfidencial.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: