Kalo te lënda

“Germin” ndegjon hallet e shqiptarëve në Oslo(video+foto)


Me datën 29 prill në Universitetin e Oslos u mbajt një takim i iniciuar nga organizata “Germin” me qëllimin për dialogë të strukturuar për të drejtat e diasporës, me moton “Diaspora flet”. Organizata e studentëve shqiptar në Oslo, ishte bashkë organizatore e takimit. Të pranishëm ishin edhe përfaqësuesit e disa organizatave dhe subjekteve, në kuadër të diasporës shqiptare në Norvegji: Lobi euroatlantik shqiptar në Norvegji, Rrjeti i profesionistëve shqiptar në Norvegji, Rrjeti i bizneseve shqiptare në Norvegji, Mediumi Informativ Kosovalb.com, Radiorilindja në Oslo etj.
Ky event ishte i ndarë në dy pjesë, pjesa e parë u mbajt në kuadër të një mbledhje të ngushtë. Ndërsa gjatë pjesës së dytë u mbajt një takim i hapur, i moderuar nga kryetari i organizatës së studentëve shqiptar në Norvegji, z. Bled Maliqi. Pas fjalës hyrëse të përfaqësueses së organizatës “Germin” znj. Liza Gashi, ju dha fjala tre folësve që ishin të ftuar të mbajnë nga një fjalim në ketë event, z. Shemsi Bunjakut, gazetar, z. Fatmir Lekajt, politolog, dhe z. Ilir Daci, biznesmen. Më pastaj u zhvillua një bashkëbisedim shumë konstruktiv me të pranishmit,ku nje kontribut te veqant dhan edhe aktivistet dhe politologet Avni Dervishi nga Suedia dhe Daut Haxhaj Për video kliko ketu

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: