Kalo te lënda

Sahatqija e LDK’së kritikon Jabllanoviqin

Teuta-Sahatqija-637x424“Fjalët e Ministrit Jabllanoviq janë të rënda e të pa pranueshme dhe prekin në plagët e pashëruara të qytetarëve të Gjakovës. Nuk arsyetohet mosnjohja e fakteve të një historie të afërt dhe shumë të dhimbshme nga një Ministër i Qeverisë”.

Nënkryetarja e LDK’së, njëherësh edhe deputete e Kuvendit të Kosovës Teuta Sahatqija, thotë se nuk arsyetohet, që një ministër i Qeverisë nuk njeh faktet e një historie të afërt dhe shumë të dhimbshme.

Deklaratën e Aleksandër Jabllanoviqit ajo e ka cilësuar si të papranueshme.

“Fjalët e Ministrit Jabllanoviq janë të rënda e të pa pranueshme dhe prekin në plagët e pashëruara të qytetarëve të Gjakovës. Në Gjakovë nuk ka shtëpi e familje e cila nuk e ka përjetuar egërsinë e luftës. Nuk arsyetohet mosnjohja e fakteve të një historie të afërt dhe shumë të dhimbshme nga një Ministër i Qeverisë”, thotë Sahatqija.

Kryetari i LDK’së dhe kryeministër i Kosovës, Isa Mustafa  ndërkaq, në përpjekje për ta relativizuar deklaratën e Jabllanoviq, kishte kërkuar “zbutjen e fjalëve dhe uljen e gjakrave” si dhe të mos bëhet politikë me familjet e të pagjeturve.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: