Kalo te lënda

Arrestohen dy aktivistë të Vetëvendosjes në Gjakovë

arrestohen-dy-aktivist-euml-t-euml-vet-euml-vendosjes-n-euml-gjakov-euml_2_hdSot, në protestën e qytetarëve të Gjakovës para Kishës Ortodokse në Gjakovë, që u organizua për shkak të ardhjes së pelegrinëve serbë me rastin e Festës se Krishtlindjes Ortodokse, u arrestuan dy aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje, Ngadhnjim Haxhosaj dhe Gerold Nikoliqi.

 

Aktivisti Ngadhnjim Haxhosaj është goditur gjatë arrestimit dhe më pas edhe në Stacionin e Policisë në Gjakovë. Të dy vazhdojnë të mbahen të arrestuar.

<!– BEGIN JS TAG – telegrafi.com – telegrafi.com-300×250 – 300×250

Arsyeja e protestës së përvitshme të qytetarëve të Gjakovës, e ku po marrin pjesë edhe shoqata “Thirrjet e Nënave” është ardhja në këtë pelegrinazh edhe e personave të dyshuar për pjesëmarrje në krime të luftës në Gjakovë, ndër ta edhe ish kryetari i dhunshëm i KK Gjakovë, Gjokica Stanojeviq.

Kjo në një kohë kur në këtë komunë ende ka persona të pagjetur nga lufta e fundit.

Lëvizja Vetëvendosje, Qendra Gjakovë kërkon ndërprerjen e arrestimeve arbitrare të aktivistëve të saj, si dhe lirimin e menjëhershëm dhe të pa kusht të tyre. /Telegrafi/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: