Kalo te lënda

Rusët na vijnë të dera (Video)

fotoNHK5QIR2Serbia dhe Rusia po kryejnë ushtrime ushtarake shumë pranë Kosovës në luftën kundër terrorizmit, në territorin serb, shumë pranë Kosovës.

Këto ushtrime ushtarake paraqesin rrezik mjaft të lartë, për shkak se Rusia së fundmi po shkakton tensione në disa vende dhe po ndjek një politikë ekspansioniste.

Pamjet dhe fotografitë e parashutimit të forcaveushtarake ruse në territorin serb, pak kilomentra larg Kosovës janë publikuar në të njejtën kohë kur forcat ruse raportohen se kanë hyrë në territorin e Ukrainës.

Njësiti i parë ushtarak rus që do të marrë pjesë në këtë ushtrim të përbashkët janë lëshuar me sukses në fushën e trajnimit në Nikinci, në Serbi, raporton televizioni shtetëror rus.

Pjesë të makinerisë ushtarake ruse tashmë kanë arritur në aeroportin ushtarak në Batajnicë.

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj është përplasur disa herë më Ivica Daçiçin në OKB lidhur me këtë problem, duke thënë se Serbia po rrezikon territorialitetin e shtetit të Kosovës.

https://

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: