Kalo te lënda

Protestë në Mitrovicë kundër deklaratës së Ramës

foto6QCN6DQ7Para urës që e ndan qytetin e Mitrovicës janë mbledhur disa qytetarë serbë që po protestojnë kundër deklaratës së kryeministrit shqiptar, Edi Rama në Beograd në lidhje me pavarësinë e Kosovës.

Serbët janë mbledhur në Mitrovicën veriore duke i dhënë mbështetje qeverisë serbe se Kosova është pjesë e Serbisë.
Momentalisht situata përshkruhet si e qetë, mirëpo raportohet se janë formuar kolona të autmjeteve që po qarkullojnë nëpër Mitrovicë.

Në urën mbi lumin Ibër janë mbledhur pjesëtarë të policisë së Kosovës dhe pjesëtarë të KFOR-it.

Kryeministri shqiptar, Edi Rama gjatë konferencës së përbashkët me kryeministrin serb, Aleksandar Vuçiq, tha se Kosova duhet njohur edhe nga Serbia si shtet i pavarur, duke e nxitur reagimin e shefit të qeverisë serbe i cili këtë deklaratë e quajti provokim.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: