Kalo te lënda

Rama: Vizita në Serbi një fillim i ri për tërë Ballkanin

Lajme_EdiRama_676983149Vizita e ardhshme në Serbi është një fillim i ri për tërë Ballkanin, hapsirë e cila në fillim të historisë së saj të re pa konflikt ndërmjet shteteve ka thënë kryeministri Shqipërisë, Edi Rama për agjencinë Anadolia, transmeton presheva.com. “Unë vendosshmërisht Besoj se ku është një fillim i ri për bBallkanin, dhe nga ana tejtër  kjo kohë kërkon një qasje të re dhe të unifikuar për të ardhmen e cila duhet të jetë më e mirë për të gjithë popujt, duke lënë pas të gjitha gjërat e kaluara që vetëm se na kanë penguar që të ecim përpara, por edhe ka shkaktuar konflikte dhe solli shumë gjakderdhje, dhe të cilat duhet të lihen në të kaluarën që së bashku të shkruajmë historë e re të paqës dhe bashkëpunimit rajonal” ka thënë Rama, transmeton presheva.com. Duke komentuar mardhënihet në rajon, kryeministri shqiptar ka komentuar koferencën e mbajtur së fundmi për Ballkanin perëndimor në Berlin, e cila sipas tij ishte e një rëndësie historike për Ballkanin, si nuk kuptimin specifik të vetëdijes dhe dëshirën e një shtet të fuqishëm sic është Gjermania dhe kancelares së saj Angela Merkel për nevojën e Evropës në Ballkan. “Sot ne besojmë që Ballkani i duhet Europës, sikurse Evropa që i duhet Ballkanit. Konferenca në Berlin ka hapur një faqe të re dhe tani ne në Ballkan duhet të mos humbim kohë të realizojmë në mënyra të reja bashkëpunimet në shumë fusha” ka thënë Rama. /presheva.com/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: