Kalo te lënda

Isa kryeministër? Ja çfarë thotë Thaçi

isa-kryeminist-euml-r-ja-ccedil-far-euml-thot-euml-tha-ccedil-i_hdKreu i PDK-së, Hashim Thaçi, njëherit kryeministër në detyrë ka ftuar sërish liderët e partive tjera që të reflektojnë karshi ngërçit politik për të bërë të mundur krijimin e institucioneve të vendit bazuar në rezultatet e zgjedhjeve parlamentare të 8 qershorit.

Ai sot ka thënë se mënyra e vetme e daljes nga kjo situatë politike është komunikimi dhe diskutimi mes liderëve të partive parlamentare.

“Është koha të lëvizim përpara, të ndërtojmë institucione stabile, institucione që do të punojnë në agjendën jashtëzakonisht të rëndësishme zhvillimore dhe integruese të shtetit të Kosovës”.

I pyetur rreth mundësisë së një koalicioni mes PDK-së dhe LDK-së, ku Isa Mustafa do të bëhej kryeministër, ndërsa ai do të zinte postin e presidentit, pas mbarimit të mandatit të presidentes Atifete Jahjaga, kryeministri Thaçi ka thënë se është kulturë të diskutohen gjërat.

Por sipas tij, askush nuk do të mund të realizojë 100 për qindëshin e asaj që aspiron.

“Vetëm me marrëveshje tejkalohet ngërçi i krijuar”, ka thënë Thaçi. /kosovasot/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: