Kalo te lënda

Kocijancic: Dialogun Kosovë-Serbi e udhëheq Mogherini

fotoMaja Kocijancic, zëdhënëse në Komisionin Evropian, tha se dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, pas një kohe do të udhëhiqet nga përfaqësuesja e lartë e BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Federica Mogherini.

Këto komente ajo i bëri sot në Bruksel, gjatë një konference për shtyp, e pyetur se a do ta udhëheq dialogun ndërmjet Kosovës e Serbisë, shefja në largim e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Catherine Ashton, meqë ajo i vazhdon bisedimet me Iranin deri më 24 nëntor.

“Dialogu ndërmjet Serbisë dhe Kosovës nuk mund të krahasohet me bisedimet për Iranin. Në rastin e Iranit, kjo është një situatë e veçantë, ndërsa përkushtimi i Serbisë dhe Kosovës për dialog, që për qëllim e ka normalizimin gjithëpërfshirës të marrëdhënieve, është një proces që po vazhdon, i cili do të marrë një kohë të caktuar dhe do të udhëhiqet në mënyrë përkatëse nga përfaqësuesja e re për politikë të jashtme dhe siguri, Federica Mogherini dhe kolegët e saj”, tha Kocijancic. /rel/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: