Kalo te lënda

Hoxhaj: Koalicioni i ri qeverisës, brenda javësh

foto-710Ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj thotë se Prishtina është në bisedime me “qeverinë holandeze dhe Brukselin” për të arritur marrëveshje bilaterale për krijimin e Gjykatës Speciale e cila do të hetojë pretendimet e Dick Martit për trafikim organesh dhe krime lufte, transmeton Indeksonline.

Hoxhaj ia ka konfirmuar negociatat me Holandën dhe Brukselin gazetës ‘online’, euobserver.com, e cila shkruan se formimi në kohë i kësaj gjykate po rrezikohet nga kriza politike nëpër të cilën po kalon Kosova.

“Pamundësia e Kosovës që të formojë qeverinë e re pas zgjedhjeve të qershorit nënkupton që parlamenti nuk ka mundësi të aprovojë ligjet për punën e tribunalit të ri”, shkruan euobserver.com, transmeton Indeksonline.

“Ka nevojë të aprovohet legjislacioni nga Parlamenti i Kosovës që krijimi i gjykatës të jetë në pajtim me ligjet e Kosovës”, thotë Joao Sousa, zëdhënësi i Task Forcës së BE-së e cila ka bërë hetim preliminar të pretendimeve të Dick Martit.

Vonesat në krijimin e institucioneve të reja të Kosovës po shkakton probleme edhe për normalizimin e marrëdhënieve në mes të Kosovës dhe Serbisë, përmes dialogut që po ‘lehtësohet’ nga Bashkimi Evropian.

Mirëpo sipas ministrit Hoxhaj, një marrëveshje për formimin e një koalicioni qeverisës është “çështje javësh”.

“Nuk mendoj që kriza politike që po e kalon Kosova do të ndikojë shumë keq sa i përket gjykatës speciale…kjo do të jetë një nga prioritetet kyçe të qeverisë së ardhshme”, thotë Hoxhaj.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: