Kalo te lënda

Serbët prijnë me numrin e azilkërkuesve në BE, Kosova e fundit

Sfotoipas EUROSTAT, gjatë tre mujorit të dytë janë 3 915 shqiptarë që kanë kërkuar azil në vendet e BE-së duke e çuar në 8 305 numrin e përgjithshëm gjatë 6 muajve të parë të vitit 2014.

EUROSTAT thotë megjithatë se këtë tremujor ka pasur ulje kërkesash nga shqiptarët për azil.

Vendin e parë për kërkesa azili në Europë e mban Serbia, me 10 585 kërkesa në 6 muaj, ndërsa më të paktë janë azilantët nga Maqedonia, vetëm 4280 dhe 2 460 nga Kosova.

Gjermania, Suedia, Franca dhe Italia mbeten destinacionet më të preferuara për personat që kërkojnë azil.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: