Kalo te lënda

Koha për ndërhyrjen e ndërkombëtarëve

fotoMUIHIE4R

Pafuqia e presidentes Atifete Jahjaga për t’i bindur liderët e partive politike në vend që ta arrijnë një marrëveshje dhe shtyrja e vazhdimit

të seancës konstituive të Kuvendit, kanë ndikuar në thellimin e krizës institucionale në vend. Kjo krizë mund të vazhdojë edhe për një kohë, nëse bashkësia ndërkombëtare vazhdon të mos ndërhyjë.

Kështu të paktën vlerësojnë njohës të çështjeve politike në vend. Ata mendojnë se situata e krijuar pas shtyrjes së seancës konstituive, është ndër më të tensionuarat që nga paslufta, andaj vlerësojnë se ndërhyrja e ndërkombëtarëve është e pashmangshme.

Artan Muhaxhiri, thotë se tensionimi i situatës deri në këtë nivel, bën që edhe faktori ndërkombëtar të jetë shumë i kujdesshme me mënyrën se si do të intervenojë në zgjidhjen e kësaj krize. Sipas tij, që nga paslufta kjo është situata më e tensionuar në aspektin politik në vend…(Më gjerësisht në gazetën Tribuna) 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: