Kalo te lënda

Lutfi Haziri: Zgjidhja më e mirë Isa Kryeministër

fotoPas Arben Gashit edhe anëtari i Kryesisë së LDK’së, Lutfi Haziri, thotë se zgjidhja më e mirë do të ishte që Isa Mustafa të bëhej Kryeministër

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, njëherësh anëtar i Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), duke i komentuar deklaratat e deputetit të zgjedhur të LDK-së, Arben Gashi, i cili ka kërkuar që marrëveshja në mes partive të VLAN-it të rishikohet, ka theksuar se mendimi ndryshe është vlerë të cilën e ka LDK-ja.

Sipas tij, deklarimet e deputetit të LDK-së nuk e prekin veprimin politik dhe unitetin veprues.

Nuk ka të bëjë as me ndarje nga politikat dhe uniteti që e ka ndërtuar Isa Mutafa si kryetar i LDK-së.

“Gashi ka shprehur, sipas asaj qe unë lexoj, disponim qytetar që zgjidhja më i mirë do të ishte nëse Isa Mustafa do të ishte kryeministër. Për këtë qëllim LDK-ja e ka nominuar gjatë zgjedhjeve të 8 qershorit, mirëpo situata pas zgjedhjeve ka ndryshuar, duke ndryshuar kështu edhe pozicioni dhe kërkesa politike qe vetë i pari i LDK-së e ka thënë (marrëveshje me partnerët e VLAN-it që ai të jetë kandidat për kryeparlamentar). Partia jonë ka një demokraci të brendshme, gjë të cilën e tregon edhe rasti i shprehjes së mendimit të deputetit Arben Gashi”, ka thënë Haziri për Telegrafin.

Ndërsa, i pyetur se a mund të ndodhë që deklarimet e Gashit, të ndikojnë që të rritet zinxhiri i kundërshtimeve brenda partisë, ai ka thënë se, “LDK-ja, pavarësisht mendimit ndryshe, është shumë kompakte në vendimit të cilat i merr”.

“Andaj unë besoj se marrëveshja do të vazhdoj të respektohet, sepse edhe në Kryesi edhe në Këshill të Përgjithshëm, pavarësisht mospajtimeve, për veprimet politike ka unitet, unitet të cilin e ruan një logjikë politike e unifikimit dhe e konsistencës të cilin LDK-ja e ka vendosur”, ka theksuar Haziri.

Ndryshe, deputeti i zgjedhur i LDK-së, Arben Gashi, ka deklaruar për media se kërkesa e tij që i pari i LDK-së të jetë kandidat për kryeministër, “është mendim personal i thënë me zë të lartë po që thuhet nga shumica e anëtarësisë së LDK-së”.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: