Kalo te lënda

Jahjaga shtrëngon duart me Barack Obama’n

fotoNë New York po vazhdon punimet vjetore Asambleja e Përgjithshme e OKB’së. Atje po qëndron presidentja e shtetit Atifete Jahjaga

e cila po e shfrytëzon këtë mundësi edhe për lobim për njohjen e Kosovës nga vendet e ndryshme.
Gjithashtu Jahjaga pati mundësinë të flas edhe me presidentin amerikan Barack Obama.

Ndërkohë Presidentja Jahjaga, u takua sot në New York me ministrin e Punëve te Jashtme të Singaporit, Kasiviswanathan Shanmugam, me të cilin bisedoi për procesin e konsolidimit ndërkombëtar te Kosovës dhe anëtarësimit të saj në organizatat ndërkombëtare.

“Prezantuam të arriturat e Kosovës vite me radhë dhe sidomos pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës të arriturat tona si shtet dhe si institucione dhe nevojën dhe domosdoshmërinë e kyçjes së Kosovës në të gjitha organizatat e institucionet ndërkombëtare, veçanërisht në Organizatën e Kombeve të Bashkuara por gjithsesi se kërkova edhe njohjen e shtetit të Singaporit dhe nevojën dhe domosdoshmërinë e njohjes nga shtetet e tyre dhe nga gjithë ajo pjesë e botës që ky të jetë në njëfarë mënyre si dërgues i mesazheve të mira për Kosovën dhe për të gjitha institucionet e vendit”, tha Jahjaga për RTK.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: