Kalo te lënda

Serbia investon në Kosovë 867 mijë euro në ditë, s’dihet ku

562X315709746_20140923162856937620Komiteti i Anketave i Parlamentit të Serbisë, pas një pune disa mujore ka vlerësuar se ka pasur keqpërdorim të parave që ishin të ndara nga buxheti i Serbisë për Kosovën.

Sipas këtyre të dhënave zyrtare, vetëm gjatë 2012- 2013, në Kosovë janë investuar mbi 634 milion euro.

 

Raporti i komisionit konfirmon akuzat e publikuara në qarqet e brendshme si “grabitje patriotike”, e cila u transmetua dy vjet më parë.

 

Nën pretekstin ndihmë popullsisë serbe në Kosovë, qytetarët serbë përmes buxhetit, mesatarisht, vazhdojnë të japin qindra mijëra euro në ditë edhe për projekte të dështuara, për ndërtesa të pa ndërtuara, salla, rrugë, sigurimin për kompanitë private, për të financuar kompanitë imagjinare publike.

 

Sipas B92, qarqet e mëparshme, shumë institucione shtetërore, agjencitë dhe ndërmarrjet publike nuk kanë paraqitur asnjë informacion në lidhje me shpenzimet e tyre dhe kur dihet që kanë marrë në minimum një shumë prej 650,000 euro në ditë, shumë e cila kinse është shpenzuar në Kosovë, kurse tani të gjithë informacionin e dhënë është i plotë, e nga kjo doli se shpenzimet janë shumë më të larta.

 

Sipas këtyre të dhënave zyrtare dhe të plota, vetëm gjatë 2012 dhe 2013, në Kosovë janë investuar mbi 634 milionw euro €, pra një mesatare prej mbi 867.000 € në ditë.

 

Gjatë kësaj kohe pothuajse asnjë ndihmë nga këto para nuk do të arrijnë destinacionin e duhur, për ata që kanë nevojë, kështu është menduar dhe që doli se është e vërtetë.

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: