Kalo te lënda

Madhështore! Efekti i Qeverisë Hoti, SHBA ndihmë për Ushtrinë e Kosovës: Këto mje te të blinduara do të vijnë në Kosovë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës vazhdojnë të ndihmojnë Ushtrinë e Kosovës, duke kontribuar që ajo të jetë një ushtri moderne dhe e pajisur mirë me mjete luftarake.

Atasheu ushtarak i Kosovës në Washingron, Ilir Qeriqi, përmes një postimi në Facebook, ka bërë të ditur se Ushtria e Kosovës së shpejti do të ketë në posedim këto automjete të blinduara ushtarake të paraqitura në fotografi, shkruan Reporteri.net.

“Përkrahja dhe koordinimi me partnerin tonë strategjik në vazhdimësi, po sjellin rezultate në zhvillimin e kapaciteteve tona, si në pajisje, edukim dhe trajnim. Misioni i ri kërkon përgatitje dhe pajisje, që permbushin synimet dhe objektivat tona për një forcë sa më moderne, dhe kompatibile me aleatin tonë SHBA. Në Kosovë së shpejti do të arrijnë këto pajisje, e që vargu i tyre do të jetë mjaftë i gjatë. Vazhdojme tutje. Shume të tjera do ti kemi edhe në të ardhmen”, ka thënë Qeriqi.

Ky lajm i përkrahjes së SHBA’së për Ushtrinë e Kosovës, vjen në ditën kur në vend u votua një qeveri e re, nga e cila Washingtoni zyrtar pret që sa më shpejtë të jetë e gatshme për të filluar dialogun me Serbinë, në përpjekje për të arritur një marrëveshje finale në mes të dy vendeve. /Reporteri.net

LINKU NGA FCB KLIKO KETU

https://m.facebook.com/ilir.qeriqi.5/posts/10217014392058389

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: