Kalo te lënda

Kirsan Ilyumzhinov paraqet kandidaturën e tij 2018 për President të FIDE, Në Bordin e tij edhe Behgjet Pacolli në cilësinë e zv.Presidentit

  1. Më 26 prill, kreu i Federatës Ndërkombëtare të Shahut (FIDE) Kirsan Ilyumzhinov konfirmoi qëllimin e tij për të marrë pjesë në zgjedhjet presidenciale të FIDE. Ai deklaroi këtë në një konferencë shtypi në Interfax,rapotron Kosovalb.com

Zgjedhja e presidentit FIDE do të mbahet në Batumi më 3 tetor 2018. Për të marrë pjesë në zgjedhje, është e nevojshme që të paktën pesë federata kombëtare të shahut nga 188 të propozojnë një kandidat, por kandidatura e Ilyumzhinov tashmë është mbështetur nga rreth 50 federatat.

“Emërimi i biletës presidenciale (ekipi zgjedhor i kandidatit, anëtarët e të cilit janë kandidatë për këshillin presidencial të FIDE-s) duhet të bëhet brenda tre muajve para hapjes së Asamblesë së Përgjithshme, por unë vendosa ta bëj atë sot,” tha Ilyumzhinov.
Ekipi i Ilyumzhinov përfshin:
1. Kirsan Ilyumzhinov (Rusi) – President i FIDE.
2. Behgjet Isa Pacolli (Kosovë) – Zëvendëskryetar.
3. Glen Stark (SHBA) – Sekretar i Përgjithshëm.
4. Princesha Rajadarasri Jayankura (Tajlandë) – Nënkryetare.
5. Inal Sheripov (Belgjikë) – Nënkryetar.
6. Tahar Battikh (Tunizi) – arkëtar.
Nënkryetarët e emëruar:
1. Mair Mammadov (Azerbajxhani).
2. Smbat Lputjan (Armeni).
3. Yang Junan (Kinë).
Drejtori ekzekutiv është Willy Iclicki (Izrael) dhe atasheu për shtyp është Philip Alimo (Gana).
“Sot, kam vendosur të bëj nominimin për biletën presidenciale – ekipi me të cilin delegati shkon në votime, përfaqëson të gjitha kontinentet, të gjitha grupet dhe gjithashtu duhet të ketë një grua në të,” tha Ilyumzhinov.
Fondi i zgjedhjeve i presidentit në detyrë të FIDE Kirsan Ilyumzhinov është 10 milionë euro.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: