Kalo te lënda

Baku : Kosova befasoi me fitore kunder Egjiptit

rrrwq Përfaqësuesja e Kosovës në olimpiaden e 42-të botërore të shahut, sot u takua me Egjiptin ku shënoi edhe një fitore shumë me rëndësi .Kështu mbas shtatë xhirove rënditet në vendin e 74-të, nga 180 shtete pjesëmarrëse, me 8 pikë nga 14 te mundëshme.

Rezultati Egjipt – Kosova 1.5 – 2.5111
Fitorja e Kosoves ishte e pa pritur, duke marr parasysh pervojën dhe kualitetin sipas rejtingut,sepse Egjipti ne radhet e veta pat dy Kryemjeshter(GM) dhe dy Mjeshter Nderkombëtar(IM).
Fitore shenuan FM Nderim Saraci 2337 ne tabelen e parë, kunder GM Amin Bassem 2661, si dhe FM Avni Ermeni 2270, kunder IM Fawzy Adham 2451,ndersa remizoi FM Afrim Fejzullahu 2298, kunder IM Ameir Moheb 2431 .Ne tabelen e dytë Perparim Makolli 2289, humbi nga GM Adly Ahmed 2603
Kjo ishte fitoja e tretë radhazi e Kosovës, ndersa i ka gjithsejt 4 fitore dhe 3 humbje .
Shqiperia gjithashtu shenoi fitore ne xhiron e shtatë, dhe momentalisht radhitet ne 77 -të me 7 pikë nga 12 te mundëshme.
Vlen te theksohet se ne vendin e parë është SHBA me 13 pikë e percjellur nga Rusia me 12 pikë.

sh.r/Kosovalb.com/

ae

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: