Kalo te lënda

Regjisori shqiptar, njëri nga 10 më të mirët në Skandinavi (Video)

reRegjisori do të sjell premierën e filmit më të ri i cili është në gjuhën shqipe

Njëri ndër regjisorët më të mirë në Skandinavi është shqiptari nga Maqedonia Izer Aliu. Aliu ishte përzgjedhur si një nga 10 regjisorët më të mirë në Skandinavi.

Ai ka lindur në Maqedoni ndërsa ka diplomuar në shkollën norvegjeze të filmit. Aliu ka bërë regjinë e filmave të shkurtër si “To Guard a Mountain”, “Det Gode Livet”, “Der Borte”.

Së fundmi regjisori Aliu ka punuar rreth filmit të tij më të ri “Hunting flies” (Gjueti për miza).

Filmi flet për disa nxënës të cilët ngacmojnë njëri-tjetrin, si dhe vështirësitë që ka mësuesi i tyre për t’i ndalur ata që të mos vazhdojnë me këto sjellje “rrebele”.

Në film flitet gjuha shqipe por mund të thuhet se dialekti i gjuhës së aktorëve vërehet që është nga Maqedonia.

Filmi do të shfaqet premierë më 10 shtator, në Festivalin Internacional të Filmit në Toronto.

Për më tepër mund të ndiqni edhe trailerin e filmit

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: