Kalo te lënda

Pjepri një mbrojtës i mirë ndaj sëmundjeve të veshkave

pjepri2Pjepri është një frut i cili është i pasur me ujë, vitamina dhe minerale. Si shalqiri, pjepri e ka origjinën nga Azia dhe Afrika tropikale, e në fakt futet në grupin e perimeve. Në botë ka rreth 50 lloje pjeprash, tek ne janë më të njohur pjeprat “kantalupe”.

Përmbajtja e lartë e ujit dhe e kaliumit nxit punën e veshkave, ndihmon dedoksimin e organizmit .

Per shkak te vitaminave A dhe C pjepri vepron edhe si antoksidues, fibrat ushqyese që ka pjepri lehtësojnë tretjen. Për shkak të vlerave të ulëta kalorike është i shkëlqyer për secilin që dëshiron që gjatë verës të mbajë dietë. Këshillohet që pjeprin ta ruani në temperatura mesatare në firgorifer.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: