Kalo te lënda

Bruksel: Incidenti në Goshincë të zgjidhet me kujdes

fotoBrukseli kërkon nga qeveria e Maqedonisë dhe nga të gjitha partitë politike që të veprojnë me përgjegjësi në zgjidhjen incidentin në stacionin e policisë në Goshincë të Likovës, me qëllim që të shmangen tensionet politike dhe etnike, transmeton TetovaSot.

“Ne jemi shumë të shqetësuar në lidhje me incidentin e dhunshëm në stacionin e policisë në Goshincë të Likovës. BE-ja beson se është thelbësore që të zgjidhet incidenti në mënyrë të përgjegjshme. Ne presim që autoritetet dhe partitë politike të bëjnë çdo përpjekje për të shmangur ndonjë rritje të tensioneve politike dhe etnike”, tha për Telma, zëdhënësja e KE-së, Maja Kocijançic.

Komisioni Evropian paralajmëroi në kompleksitetin e situatës në Maqedoni dhe kërcënimit ndaj vlerave themelore demokratike, të zbuluara edhe në konkluzionet e Këshillit të Ministrave të Punëve të Jashtme të Unionit.
Këto ditë në Bruksel pritet edhe raundi i ri i bisedimeve midis qeverisë dhe opozitës

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: