Kalo te lënda

foto-63Fushat me presion te ulet te cilat kan përfshirë vendin tonë do të jenë të qëndrueshme gjatë natës. Në këto kushte do të mbajë mot i vranët dhe me mundesi për reshje shiu dhe bore.Edhe dita e parë e javes do të shoqërohet me mot kryesisht të vranët dhe vende-vende në pjesen e pare të ditës do të ketë reshje bore. Temperaturat do të ulen nga -4 deri–6C gjatë pasdites së dites së hënë, kurse maksimalet e dites do të lëvizin nga 2C deri 4C celsius.Do të fryj erë nga veriu dhe veriperendimi me shpejtesi 1 deri 9m/s.

Nga dita e marte vendi ynë do të ndikohet nga masat e ajrit të cilat vinë nga ana jugperindimore e Kontinentit. Këto masa do të ndikojnë në ngritjen e temperaturave minimale dhe maksimale. Nga dita e merkure e deri të dielen do të mbajë mot i ndyshueshem. Temperaturat minimale do të lëvizin nga -3C deri 0C celsius, kurse maksimalet e ditës do të lëvizin nga 4C deri 6C celsius. Do të fryj erë nga jugu dhe jugperendimi e leht deri mesatare, kurse nëpër disa lokalitete shpejtesia e erës do të kaloj mbi 10m/s.

Sipas Institutit Hidrometerologjik të Kosovës, nga dita e merkure vendi yne do te ndikohet nga masat e ftohta te ajrit te cilat do te ndikojne dukshem ne zbritjen e temperaturave minimale.Temperaturat minimale do te shenojn vlera nen -11C celsius, kurse maksimalet e dites do te arrijne nga -4C deri -1C celsius. Keto masa te ftohta te ajrit do te jene prezente mbi Kosove per dy dite, te merkuren dhe te enjeten, pasiqe nga e premtja pritet te kemi nje ngritje te lehte te temperatures dhe vende-vende pritet te kete edhe reshje te dobeta bore. Reshje shiu dhe bore te intensitetit te dobet pritet te kete edhe te shtunen, por qe dita e diele do te jete me vranesira te cilat do te shoqerohen edhe me intervale me diell, kurse temperaturat maksimale do te jene ne ngritje nga 2C deri 5C celsius. Do te fryj ere nga veriperendimi e leht dhe mesatare.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: