Kalo te lënda

Demaqi: Në Beograd, Enveri na shiti, Rama në bëri krenar

562X31569104_adem-demaqiFjalimi i kryeministrit shqiptar në Beograd, sipas veprimtari Adem Demaçi, është një akt i guximshëm. Sipas tij, Rama i bëri të ditur botës se serbët vijojnë të luajnë rolin e hipokritit.

Ish i burgosuri në kampet e ish-Jugosllavisë, veprimtari Adem Demaçi, në një intervistë për gazetën “Shekulli”, vizitën dhe qëndrimin e kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama, në Beograd, e ka cilësuar një akt burrëror, ndërsa vizitën e Enver Hoxhës në 1946 e quan tradhti kombëtare.

 

“E dija që Edi Rama do të guxojë të thotë në Beograd të vërtetën që e ka njohur dhe e ka pranuar e gjithë bota”, tha Demaçi.

 

Ai tha se ky është një rast i mirë edhe për Evropën që t’i tregohet se Serbia ka qenë shtet çetnik dhe politika e tyre nuk ka ndryshuar nga ajo e 200 viteve më parë.

 

“Me qëndrimin e tij në Beograd, Rama i dha fund iluzioneve qindravjeçare të politikës serbe se Shqipëria nuk duhet të flasë për Kosovën. Shqipëria i tregoi Serbisë se ajo është e pavarur nga Evropa dhe Edi Rama u tregoi atyre se çfarë duhet të bëjnë; u tregoi atyre se serbët duhet të shohin nga Evropa dhe u tha që të mos shohin ëndrra me sy hapur për Kosovën”, thotë Demaçi.

 

Sipas tij, Serbia vijon të luajë rolin e hipokritit dhe deklaratat e lajthitura të politikanëve serbë vetëm sa i shërbejnë faktorit ndërkombëtar për ta njohur më mirë megallomaninë e serbëve.

 

“Po shpresojmë që ky të jetë një mësim që të mos vazhdojë t’i bëjë lëshime Serbisë në dëm të shqiptarëve”, thekson Demaçi, për të cilin politika serbe nuk është kthyer 20 vite mbrapa, por është kthyer 100 vite.

 

“Disa e kanë konsideruar vizitën e Ramës me atë që bëri Enveri më 1946 kur e vizitoi ish-Jugosllavinë, e cila ishte një vizitë e turpshme. Hoxha ishte një servil dhe ishte i përulur ndaj serbëve. Ndërsa, kjo e sotmja ishte një vizitë e lavdishme dhe na bëri krenarë, pasi Rama u tregoi atyre se Shqipëria nuk do të përulet më ndaj askujt”. /Shekulli/

 

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: