Kalo te lënda

Kanadaja sulmon IS-in në Irak

fotoParlamenti i Kanadasë ka votuar për të autorizuar sulmet ajrore kundër militantëve të Shtetit Islamik (IS) në Irak, pas kërkesës së Shteteve të Bashkuara.

Mocioni ka kaluar me 157 vota për dhe 134 kundër.

Ai autorizon sulmet ajrore në Irak për gjashtë muaj dhe thekson se tupat tokësore nuk do të përdoren në operacionet luftarake.

Kanadaja është në mesin e dhjetëra vendeve që i janë bashkuar koalicionit të udhëhequr nga SHBA-ja, i cili lufton militantët e Shtetit Islamik.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: