Kalo te lënda

Bashkëpërgjegjësi për dështimin e seancave

562X315208622_20141006090816594620Përgjegjësia për zvarritjen e formimit të institucioneve bie mbi subjektet politike, por edhe mbi presidenten, Atifete Jahjaga. Të paktën kështu mendojnë analistët politikë.

Subjektet politike, sipas tyre, janë barrikaduar në qëndrimet e tyre dhe asnjëra palë nuk po lëshon pe. Për analistin politik Fisnik Korenica, nëse edhe në seancën e radhës ka ripërsëritje të skenarëve të mëhershëm, atëherë dikush të marrë përgjegjësinë për dështime.

 

Kjo për faktin, se kështu praktikisht po pamundësohet funksionimi i organit i cili përfaqëson zërin e qytetarëve. Ai beson se presidentja Jahaga do të duhej të jepte një skenar me të cilin ndërpritet kriza aktuale që e ka kapluar Kuvendin. Nëse, sipas tij, nuk funksionon skenari i presidentes, atëherë partitë politike duhet të gjejnë konsensus të përbashkët për të shkuar në zgjedhje.

 

“Përndryshe mendoj se për situatën e krijuar përgjegjësi bartin të gjitha partitë politike, por përgjegjësi ka edhe presidentja Jahjaga, e cila po intervenon shumë vonë. Intervenimi i tillë po bëhet thjesht me propozim, me një sistem të konsultimit në të cilin nuk ka asgjë substanciale që do të mund ta zgjidhte kryetarin e Kuvendit”.((tribuna)

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: