Kalo te lënda

Vdekje e trishtueshme, 30 alpinistë i mbyti pluhuri i vullkanit (Foto/Video/

vdekje-e-trishtueshme-30-alpinist-euml-i-mbyti-pluhuri-i-vullkanit-foto-video_hdEkipet e shpëtimit kanë gjetur 30 trupa alpinistësh që nuk japin shenja jete pranë majës së malit Ontake në Japoni. Këta persona ishin pjesë e një grupi prej 250 alpinistësh,

të cilët po ngjisnin malin kur papritur pati një shpërthim vullkanik ditën e shtunë.

Alpinistët u kapën në befasi në zonën që është dhe një destinacion tepër i frekuentuar turistik, veçanërisht në vjeshtë kur gjethet e pemëve ndryshojnë ngjyrë.

Japonia është një nga vendet me aktivitetin më të lartë sizmik, por nuk ka pasur viktima nga shpërthimet vullkanike që nga viti 1991, kur 43 persona humbën jetën në Malin Unzen.

Japonia i monitoron me shumë kujdes vatrat vullkanike të saj dhe në sinjalin e parë të vogël të aktivitetit sizmik, alpinistët nuk lejohen të ngjiten në mal. Por, kësaj radhe duket se nuk janë marrë masa. /Telegrafi/

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: