Kalo te lënda

“Srpska”, pashmangshëm në Qeveri

ldquo-srpska-rdquo-pashmangsh-euml-m-n-euml-qeveri_hdInkuadrimi i Listës Serbe në marrëveshjen e Bllokut LVAN për të qeverisur me vendin, tashmë po shihet si e domosdoshme. Kjo për faktin se përfshirja e saj nga njohësit e rrethanave politike në vend, po vlerësohet si një faktor që siguron zbatim të marrëveshjes së 18 prillit.

Diskutimet dhe takimet e ditëve të fundit që ka pasur blloku me përfaqësuesit e minoriteteve serbe, sipas analistëve vendës, po shihen si një mënyrë që palët të përfarojnë qëndrimet rreth dilemave që mund të kenë para mbajtjes së seancës konstituive të 2 tetorit.

Petrit Zogaj nga Lëvizja Fol ka thënë për Tribunën se Lista Serbe, përveç faktit që ofron siguri për vazhdimin e marrëveshjes së Brukselit, ka rëndësi edhe për aspektin e forcës që posedon brenda Kuvendit të Kosovës.

“Lista Serbe krahasuar me partinë e Nenad Rasicit, ka forcë politike dukshëm më të madhe. Përfshirja e saj do të ishte një garanci për marrëveshjen e 18 prillit”, ka thënë Zogaj.

Duke pasur parasysh rrethanat që janë krijuar në vend për bllokun, sipas Zogajt, është pothuajse e pashmangshme që të inkuadrojë Listën e Aleksander Jablanovicit në planin për qeverisje të vendit, në rast se kjo palë arrin të qeverisë me institucionet qendrore. /Telegrafi/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: