Kalo te lënda

5 arsye pse duhet të hani kungull

fotoVjeshta është periudha e kungujve, ndaj është dhe koha më e mirë për ti konsumuar. Nëse deri më sot nuk i keni ditur vetitë e tyre, më poshtë gjeni pesë arsye të vlefshme se pse duhet ti hani.

-Falë sasisë së madhe të beta-karotenës, kungujt luajnë rol të rëndësishëm kundër artrittit, dhimbjeve muskulore, menstruacioneve të dhimbshme dhe gjendje të tjera që kërkojnë qetësues.

-Përmbajnë pak kalori. Në 200 gramë kungull gjenden më pak se 50 kalori.

-Përmirëson shikimin. Përveç fibrave, kungulli është i pasur me magnez, potas, zink, hekur dhe luteinë, që të gjithë elementë të nevojshëm për përmirësimin e shikimit dhe për forcimin e sistemit imunitar.

-Përmirëson pamjen e lëkurës. Kungulli përmban vitaminë A, C dhe E, të cilat ndihmojnë për të pasur një lëkurë të shëndetshme dhe të lëmuar.

-Parandalon kancerin. Karotenoidet që gjenden te kungulli parandalojnë disa lloje kanceri dhe sëmundje kardiake.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: