Kalo te lënda

ENVER CAKIQI ylli i sportit nga gjenerata e ZAHIR PAJAZITIT

Maturantët e vitit 1981 në Podujevë,ishin një nga gjeneratat më të arta të kësaj komune.

Nga kjo gjeneratë dolën deshmorët e kombit: Fahri Fazliu, Zahir Pajaziti, Hakif Zejnullahu por edhe shumë aktivist të tjer të qështjes kombetare, të cilët kudo që ishin u treguan shembull me aktivitetet e tyre, si Gani Hoxha pjesëtar i Çetes se Llapit, i denuar politik por edhe aktivist i dalluar në Zvicer, Shemsi Rukovci aktivist i dalluar në Skandinavi e shumë të tjer.

Kësaj radhe po u prezentojm njerin nga yjet e kësaj gjenerate,i cili u dallua në shumë sporte, e posaqerisht në sportin e karates.Ky është Enver Cakiqi i cili ishte edhe nxënës i shkelqyeshem,prandaj si i till edhe kryetar i klasës së Zahir Pajazitit dhe Gani Hoxhës në shkollën e mesme në Podujevë.

Enveri edhe pse karierën e kishte filluar si futbollist, ai vehten e gjeti më mirë në sportin e karates.

Keto ditë Enveri hapi muzeun e ti,ku do te keni mundesi të shikoni video te gjitha kupat medalet dhe mirënjohjet 

Ja titujt dhe sukseset e Enverit si në garat vendore ashtu dhe ndërkombetare:

●Titulli
SHIHAN – 8 DAN
●INDIVIDUALE
NENKAMPION BOTE- ITKF 1992
KAMPION EUROPE 1991 ITKF
KAMPION I GJERMANISË DVWS 1990- 1994 ( 4 HERE)
KAMPION I GJERMANISË EIKO 1998 /1999
KAMPION NDERKOMBTAR 5 HERE
KAMPION NDERKOMBTAR PER VETERAN WKF
4 KAMPION BOTE NE WTKA EKIPORE ME SKG KOSOVA FRANKFURT
MEDALJA E BRONZT NE ISH YU 1987 MEDALJA E PARE PER KOSOVEN
2 HERE KAMPION KOSOVE 1986 /1988
NENKAMPION KOSOVE 1985
KAMPION KOSOVE 1985 NE SHUMEGARESH

●ATLETIKË
ME SYLE DURIQI, BASHKIM E VLLAZNIM RESTELICA,BESNIK MUQOLLI E DY VAJZA
●TRENER I PERGJITHSHEM I K.K.KOSOVATRANSI PODUJEVË 1984 – 1989
TRENER I SPORTSCHUHE DOME FRANKFURT 1990- 1994
TRENER I SG ” 28 e.V. Frankfurt
1994 – 2014
●LOJTAR PASTAJ TRENER I FUTBOLLIT SG 1928 e.V.Frankfurt
●TRENER e Gjyqtar nderkombtar i Lizenzuar qe nga viti 1991 ne tri federata boterore ..
●Pjesmarres i Drames” Arturo Ui ” Tirane
Drama” Qejfharami ” Tirane
Ne filmin “FIGHTER FOR LOVE ”

▪︎Master i Shkencave Mardhenje me Publikun .

Disa nga artikujt e gazetave në kohës reale

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: