Kalo te lënda

Lufta e çmendur për pushtet, Thaçi – Veseli

largea_kryesore-1-4-5-web1433518346Përplasjet në PDK, dalin në shesh

Sipas Gashit, opinioni qytetar e ka të qartë, se brenda PDK-së ekziston një regjim antidemokratik, i cili synon të mbajë në duart e veta pushtetin me çdo kusht.

Pas publikimit të një raportit konfidencial të EULEX-it, i cili u bë i njohur jo vetëm nga mediat, por edhe në Kuvendin e Kosovës, zbulon një “luftë” përbrenda Partisë Demokratike të Kosovës. Kryetari i kësaj partie, Hashim Thaçi, është duke i krijuar kushtet që Hajredin Kuçi të zgjidhet kryeministër në qeverinë e ardhshme, si dhe PDK-ja ta marr nën kontroll të plotë Gjykatën speciale, pas krijimit të saj.

Berisha, kultura mafioze nga partia në institucione

Në atë raport, tregohet lidhja e zyrtarëve të lartë në EULEX dhe zyrtarëve të lartë në Qeverinë e Republikës së Kosovës dhe në Partinë Demokratike të Kosovës.
Deputeti i Parlamentit të Kosovës, Zafir Berisha, potencon se “kultura politike e organizative e stilit mafioz në parti”, këtë rast në Partinë Demokratike të Kosovës për fat të keq është bartë edhe në institucione të vendit që është fatkeqësia më e madhe për shqiptarët e Kosovës.
“Përplasjet për pozita në momentin që po klon PDK-ja, s’ka të bëj shumë se kush do të përfaqësoj në të ardhmen PDK-në, sa ka me atë se cilët individ janë më të aftë që me i mbulua gjurmët e të këqijave që kanë bërë deri më tani… Kjo logjik do ti kushtoj vendit, sepse mënyra e menaxhimit me parti po bartet edhe në institucione jo veç nga PDK-ja por edhe LDK”, thotë Zafir Berisha për gazetën “Bota sot”.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: